Dva nova pohoda kojima se možete priključiti

Dobili smo pozivnicu za dva pohoda pa vas pozivamo da se odazovete ako imate volje i vremena.

Povodom Svjetskog dana vlažnih staništa organizirana je Hodnja uz Muru, 2. veljače -početak je u ŠRC Zalešće, potrebne unaprijed prijave pa se samostalno prijavite kod organizatora na plakatu.

Drugi pohod je već tradicionalni Prešernov pohod na Jeruzaleu organizaciji PD Ljutomer. Pokret iz Murskog Središća u 7.30,  prijavite se kod našeg vodiča Josipa Hrešća do 6. veljače kako bismo  se mogli organizirati oko prijevoza. Sve ostale informacije imate na plakatima.

  

 

Noinom arkom na Araratu Bundeki zaplovili u novi ciklus putopisno – planinarskih predavanja

U petak, 24. siječnja započeli smo sa zimskim ciklusom putopisno-planinarskih predavanja. Naš prvi gost bio je Peter Brenčič iz Slovenije koji nas je oduševio svojom pričom o desetodnevnoj avanturi osvajanja najvišeg vrha Turske – veličanstvenog Ararata (5.137 m). Uz njega, Nataša Simonišek je predstavila planinarski program  ekspedicije, motivirajući sve prisutne da se odvaže na vlastite izazove.

Peter je u svom izlaganju detaljno opisao kako je s grupom od ukupno 13 članova krenuo u osvajanje Ararata. Prvi dan bio je posebno izazovan zbog velike vrućine i napora koje su morali savladati, no upravo su ti trenuci zbližili članove ekipe i učvrstili njihovu odlučnost. Boravak u taborima u kojima su se aklimatizirali na visinu bio je osobito važan jer im jer im je omogućilo da korak po korak savladaju sve prepreke i na kraju osvoje vrh.

Osim izazova s uspona, Peter je s nama podijelio i svoja kulturna iskustva s putovanja – posjetili su gradove, otoke i lokalne zajednice, upoznavajući bogatu tursku tradiciju i ljude. Poseban dojam na njih ostavilo je slano jezero gdje su se neki kupali i opuštali, a turske delicije poput baklava i torti bile su im dodatni užitak koji je obogatio cijelo putovanje.

Kroz Peterovu priču osjetila se ljepota ovakvih ekspedicija – spoj prirode, izazova, zajedništva i kulture, što je ovu avanturu učinilo nezaboravnom. Njegove duhovite anegdote nasmijale su sve prisutne, a najavio je i buduće planove koji uključuju Tenerife, Kilimanjaro i Nepal – destinacije koje mnogima predstavljaju planinarske snove.

Uz Peterovu inspirativnu priču, Nataša je predstavila plan za novu avanturu koja će se održati od 8. do 17. kolovoza 2025. Ako vas privlače ovakva putovanja i željni ste izazova, pridružite se i budite dio nove priče!

Pozivamo vas da nam se pridružite i idući petak, kada će naša Renata podijeliti svoju nevjerojatnu priču o usponu na Kilimanjaro. Saznat ćete kako izgleda priprema za osvajanje najvišeg vrha Afrike, što ju je motiviralo te kako je savladala sve izazove. Sigurni smo da će vas Renatina priča potaknuti da i vi krenete u neke svoje planinarske avanture koje će pomaknuti vaše granice i ostvariti neke od vaših snova.

Dođite, inspirirajte se, upoznajte ljude s istim žarom za pustolovinama i pronađite motivaciju za svoje iduće korake. Vidimo se u petak – neka planinarski duh raste i dalje

Planinarski pozdrav!

(Janja Novak)

Foto: Karolina Ščavničar

  

 

Donatori 27. Vincekovog pohoda – hvala vam!

Generalni pokrovitelj: Grad Mursko Središće

Turistička zajednica “Mura i gorice”

Medijski pokrovitelj: Radio 105

Donatori:

  1. Ferato, d.o.o.
  2.  IAF, d.o.o.
  3. Dobranić, d.o.o.
  4. Chrisian Posavec,“KOP“
  5.  Neores, d.o.o.
  6. RSteh d.o.o.
  7. Intersoft, d.o.o.
  8. Ambijenti, d.o.o.
  9. Axiom, d.o.o.
  10. Zlatarna Bruno Posavec
  11. “Gradnja  Žganec” d.o.o.
  12. Sobočan d.o.o.
  13. “Vajda” d.d.
  14. “Panis” d.o.o.
  15. PRO TEC TEKSTIL d.o.o.
  16. MURAKEN j.d.o.o.
  17. ŠRD Mura, Mursko Središće

 

HVALA svim donatorima rakija i likera, a hvala i svima vama koji na bilo koji način pripomažete  da naš Vincekov pohod bude što kvalitetniji.

27. Vincekov pohod okupio oko 2600 planinara i hodača

Još jedna Vincekova nedjelja u Bundekovoj organizaciji uspješno je završila. Uvjeti za hodanje, zimski, promrzli – bez nekih dalekih, jasnih vidika, ali odlični za kretanje i druženje.

Sve je započelo rano ujutro pred Gradskom upravom u M. Središću gdje su prvu okrepu kod čekanja autobusa pripremili članovi NK „Rudar“ i ŠN „Rudar“. Na startu u Toplicama Sveti Martin sve je sudionike dočekala brojna Bundekova ekipa, a u ponudi je bila, kao i uvijek, žestica i kruh sa slaninama. Na stazi od 15-ak km preko pet brežuljaka bilo je brojnih stajanki, a tradicionalni Vincekov obred bio je pripremljen kod Zvonka Kutnjaka Mukija. Na Balogu je ponovno aktivirana stajanka Radija 105, a kraj Bundek-brega Bundekova stajanka. Ove je godine zbog obnove Sportske dvorane završetak bio u dobro zagrijanom šatoru u Lučici gdje je promrzle sudionike osim topline dočekala i odlična glazba i hrana u ponudi „KIM“ d.o.o.

Na završetku u šatoru sve je nazočne pozdravila predsjednica „Bundeka“ Sonja Vršić, a pozdravne riječi uputio je i gradonačelnik Dražen Srpak i dopredsjednica HPS-a Jadranka Čoklica. Predstavnici svih društava, koja su organizirano stigla na pohod, primili su zahvalnicu za sudjelovanje, a Gradonačelnik je nagradio najmlađeg (1 godina) i najstarijeg (89 godina) sudionika.

Na pohodu nije bilo nekih povreda, sve se dobro završilo, a nadamo se da su se i svi sretno vratili svojim kućama.

Osim individualaca i dogovorenih skupina, na pohodu je sudjelovalo i 60-ak organiziranih društava iz Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Srbije.

Veseli nas što je bilo jako puno djece i mladih, jako puno domaćih, poznatih lica – hvala svima što nas svojim dolaskom osnažujete i motivirate da i dalje ustrajemo. Hvala vam, dragi ljudi, s vama je naše srce veliko, najveće!!!

Hvala svim sudionicima, hvala svim donatorima, svim Bundekovim aktivistima, HGSS Stanici Čakovec, DVD-u M. Središće i Križovec, Murs-Ekomu, medijima koji nas prate i podržavaju, a posebna hvala Gradu M. Središće i TZ „Mura i gorice“ koji su nam i ove godine pomogli i omogućili završetak u šatoru.

Vidimo se iduće godine, na 28. Vincekovom pohodu 18. 1. 2026. A do onda planinarski pozdrav iz rudarskog grada „Sretno“! (SV)

Foto galerija: Karolina Ščavničar https://muralist.hr/zanimljivosti/fotogalerija-pd-bundek-27-vincekov-pohod-okupio-oko-2600-planinara-i-hodaca/

https://www.hps.hr/vijesti/25038/

 

 

Pozivnica za 27. Vincekov pohod – dobrodošli!!!

Dođite, podržite najsjeverniji pohod u Hrvatskoj, podržite najstariji Vincekov pohod koji već tradicionalno organiziramo pretposljednje nedjelje u siječnju. Pratite vremensku prognozu, ponesite dobru volju, pozitivu i družite se  s planinarima iz cijele Hrvatske, iz Slovenije, Srbije, Mađarske, Bosne i  Hercegovine… Pokrenite prijatelje, rodbinu, kolege, djecu, starije – staro i mlado!

Uživajmo u prirodi,veselimo se, zaplešimo, zapjevajmo, družimo se! Mnogo je onih koji na žalost ne mogu u tome sudjelovati, hodajmo u mislima na njih, neka naši koraci budu za njih…

Ove godine (zbog obnove sportske dvorane)  završit ćemo u grijanom šatoru u Lučici pa zahvaljujemo Gradu koji nam je to i omogućio. Hvala i svim donatorima, hvala članovima HGSS-a, članovima DVD-a, Društvu žena i svim akterima koji nam poslovno ili privatno pripomažu, a posebno hvala članovima koji nam iz godine u godinu pripomažu u organizaciji!

Dobrodošli!!! Vidimo se u nedjelju, 19. 1. 2025.

Čišćenje i markiranje staze Vincekovog pohoda

U nedjelju, 12. siječnja 2025., krenut ćemo u obilježavanje i čišćenje Vincekovog pohoda. Svi zainteresirani mogu se pridružiti. Podijelit ćemo se u tri skupine, jednu će voditi Sonja (od Toplica do Mukija), drugu će voditi Kruno P. (od Mukija do ceste ispod Baloga) i treću će voditi Renato i Kruno T. zajedno s jednim markacistom (od ceste ispod Baloga do Lučice). Okupit ćemo se u 9 sati na parkiralištu kraj društvene prostorije. Sa sobom ponesite škare, sjekire, male pile, uzmite si rukavice; mi imamo vreće za smeće pa ćemo ujedno i počistiti stazu od smeća. Hvala na pomoći – svima!