VIKI GROŠELJ – najviše svjetske vrhove okrunio humanitarnim djelima

U utorak 11. veljače dvorana CZK „Rudar“ opet je bila puna planinara i svih zainteresiranih zahvaljujući legendi slovenskog i svjetskog alpinizma Vikiju Grošelju. Mnogobrojni posjetitelji mogli su   svjedočiti bogatom fotografskom i videomaterijalu popraćenom Vikijevim zanimljivim pričama koje su nemali broj puta oduzimale dah.

Grošelj je u svom suverenom stilu od početka do kraja vrlo osebujno nizao svoje ekspedicije na vrhove svjetskih razmjera u kojima je najčešće život visio o niti, u kojima su izgubljeni životi bliskih partnera, u kojima je bilo mnogo lijepih, ali i tužnih doživljaja, ali je Viki svu ozbiljnost situacija uvijek dignuo na neku višu vrijednost širih razmjera, na pozitivu, a  duhovitim ih crticama učinio toplijima i ugodnima.

Ispenjati prvenstvenim smjerom mnogobrojne osamtisućake, biti na na 10 od 14 osamtisućaka, na nekima i bez kisika, voditi ekspedicije, zastavu Slovenije vinuti na najvišim vrhovima svih kontinenata – to su djela kojima su se svi posjetitelji mogli samo nakloniti i zahvaliti mu što postoji u planinarskom svijetu.

Ipak, mnogi su ostali zatečeni nečim još višim od svega toga, a to je njegov humanitarni rad kojim obogaćuje svoj životopis, a život čini lakšim mnogim nepalskim obiteljima bliskih izgubljenih prijatelja, ali i mnogim obiteljima i školama koje su bile uništene u potresu 2015. godine kojem je i on u Nepalu svjedočio.

Prošle su godine s njim na jednu malu humanitarnu ekspediciju krenuli i Bundekovi članovi Badema i Kruno koji su njegovo izlaganje dopunili svojim iskustvima i emocijama i tako svima približili ljepotu njegovog humanitarnog rada.

Viki je i odličan publicist, autor mnogih zanimljivih knjiga o svojim ekspedicijama, ponudio ih je publici i naglasio humanitarni karakter prodaje pa su mnoge knjige našle nove vlasnike.

Posebno  je predstavio svoju posljednju knjigu koja je izašla 2024. godine „ Mojih 33 odprav v najvišja i najbolj odmaknjena gorstva sveta“ za koju je predgovor napisao poznati Reinhold Messner, a koji je 2023. Vikija uvrstio na svoju poznatu listu Rock & Ice Stars u svom planinarskom muzeju Firmian u Bolzanu.

Čestitke, Viki, za sve planinarske i humanitarne pothvate, neka ih bude što više, a mi ćemo težiti da barem djelićem budemo dio takvih akcija! Sretno do sljedećeg susreta!

        

 

 

 

 

Zimski pohod na Pecu – u čast kralju Matjažu

Članovi PD Bundek u suradnji s prijateljima iz PD Lendava sudjelovali su u tradicionalnom pohodu na Peco, planinu koja skriva legende o kralju Matjažu.
Ukupno nas je bilo dvadesetak, a iako smo se nadali većim količinama snijega, priroda nas je nagradila predivnim sunčanim vremenom. Na vrhu (2125 m) dočekao nas je jak vjetar, no ništa nije moglo umanjiti ljepotu pogleda koji se pružao na sve strane. Na putu prema gore, okrijepili smo se u domu na Peci (1665 m), gdje smo napunili baterije za završni uspon. Na vrhu smo napravili nekoliko fotografija, upili ljepotu trenutka, a zatim se spustili natrag do doma, gdje smo uživali u dužoj pauzi i toplom planinarskom druženju. Nakon ukupno sedam sati hoda, svi smo se vratili puni zadovoljstva i ponosa na još jedan uspješan pohod. Planinarenje nije samo fizička aktivnost – to su trenuci koji nas povezuju, mjesta koja nas ostavljaju bez daha i uspomene koje nosimo sa sobom.
Hvala svima koji su sudjelovali – vidimo se na sljedećem izletu!
Planinarski pozdrav, Janja N., Foto:Renato Pahor

Naši vodiči na vježbi

8. 2. 2025. godine na Kalniku je održana je kombinirana vježba na kojoj su prisustvovala 43 planinarska vodiča. Voditelji je bio Saša Jurić, a od Bundeka su sudjelovali Kruno T., Dejan i Karolina. Bravo za sve!

 

„Ftičeki“ okupirali Čevo, najistočniji i najistaknutiji vrh Ivanščice

Subota, 8. 2. 2025., za male je planinare iz OŠ Belica bila vrlo aktivna i zanimljiva. Jutarnja lagana kišica koja ih je pratila od Varaždina do Podevčeva  ubrzo je stala, a s prvim koracima prema Čevu pojavilo se i sramežljivo sunce koje se često poigravalo s oblacima pa je čas bilo oblačno, čas sunčano – ali idealno za hodanje.

Oko 35 malih planinara i nekoliko roditelja i učiteljica zajedno s Bundekovim vodičima najprije je krenulo cestom pa kroz vinograde i livade stiglo do šume, a zatim je strmom stazom gazilo prema vidikovcu – Balkonu. Uz stazu su ih pozdravljale prve proljetnice, iz mahovine provirivale stijene, a vidici, nažalost, nisu bili daleki već nešto bliži – na dolinu Bednje i sela u podnožju. Vodič Kruno na terenu je malim planinarima objašnjavao sve ono što su u sklopu Dječje planinarske škole na predavanju u razredu teorijski usvojili. Osim što su usjeverili kartu, odredili neke azimute i planinarske ciljeve, mogli su na svojim mobitelima pratiti GPS tragove i tako se što bolje pripremiti za kvalitetnije i sigurnije planinarenje. Fotografiranje na istočnom vidikovcu, tiskanje štambilja na vrhu (564 mnv), zadržavanje i duži odmor na zapadnom vidikovcu nastavili su strmim spuštanjem i hodanjem prema Pustoj Beli, ostatku utvrde iz 12. stoljeća. Uslijedilo je još polusatno spuštanje do Belskog dola gdje ih je dočekao autobus.

Oko 4.5 sata hodanja, 480 visinskih metara, blizu 8 prijeđenih km – rezultati su to njihove aktivnosti, djece i odraslih, jedne obične subote koju su učinili neobičnom, u veselom planinarskom druženju koje će još dugo pamtiti. Bravo za male planinare, roditelje, učiteljice i njihove vodiče! (SV)

Redovni sastanak Društva, utorak – 4. veljače 2025.

Redovni sastanak Društva održat ćemo u utorak 4. veljače u 19 sati u prostorijama Društva.

Dnevni red:

  1. Realizirane i nadolazeće aktivnosti
  2. Izvješće o 27. Vincekovom pohodu
  3. Priprema za Godišnju skupštinu
  4. Prijedlog kandidata za značke HPS-a
  5. Info o 8. Općoj planinarskoj školi
  6. Info o prijavi zainteresiranih za Markacistički tečaj
  7. Info o prijavi za markaciste voditelje
  8. Prijedlog za sufinanciranje prijevoza
  9. Nabava majica i suvenira, zastavica
  10. Prijava projekata
  11. Ostalo:Priprema Zahtjeva o ukidanju plaćanja vode; Uređenje Bundek-brega; info o tijeku putopisno – planinarskih predavanja

Po Ravnoj gori s „Bregecima“ iz OŠ Nedelišće

U subotu 1. 2. 2025. iskoristili smo idealan dan za hodanje vodeći članove Planinarske grupe “Bregec“ iz OŠ Nedelišće na Ravnu goru. Osim malih planinara izletu se priključilo i nekoliko učiteljica i roditelja pa su svi zajedno mogli uživati u zimsko – proljetnim vizurama obronaka Ravne gore.

Krenuli smo iz Žarovnice preko Laprnjaka do PD „Filićev dom“. Na samom grebenu prema domu oblačno nas je vrijeme iznenadilo laganim bijelim snježnim pahuljicama koje su naš dječji izlet obogatile vrhunskim doživljajem. Već pri domu oblaci su se preselili i polako je počelo probijati sunce.

Nakon dužeg odmora u domu put nas je dalje vodio prema samom vrhu i Piramidi pa uz kapelicu Sveta Tri Kralja do pustog doma „Pusti duh“ kojeg smo samo obišli i krenuli sa spuštanjem prema Trakošćanu. Nažalost, lijepa šumska staza pretvorena je u široki šumski makadamski put, u gornjem dijelu blatnjav i izbrazdan. Uz put su nas pratile bijele, žute i modre proljetnice, ali i lokalni psi koji su očito željni dječjeg društva. Uz poneki žulj drugih problema nije bilo tako da su se svi sretni, zadovoljni i ispunjeni spustili u Trakošćan gdje nas je čekao autobus.

Jedno lijepo druženje u prirodi s prijateljima ispalo je prvog dana u veljači savršenim i već se svi vesele nekom novom takvom izletu. I u autobusu je bilo veselo, umoru nije bilo traga, uz nagradna pitanja čula se pjesma i veseli žamor, a na rumenim zdravim obrazima osmijeh nisu skidali. I kako onda vodiči ne bi bili sretni i zadovoljni! (SV)

Ljepotu i srce Kilimanjara Renata podijelila publici u punoj dvorani CZK „Rudar“

Planinarka i penjačica Renata Vinko opet je izašla iz svoje zone komfora i svojim je prijateljima, planinarima i svima zainteresiranima predstavila svoj prošlogodišnji uspon na najviši vrh Kilimanjara.

U petak, 31. siječnja u punoj je dvorani CZK „Rudar“ Renata održala svoj prvi javni nastup o planinarskom uspjehu na koji je ponosna ona sama, ali i svi prijatelji i planinari. Uvodna trema polako je jenjavala jer se Renata temeljito pripremila, a imala je duhovnu i stručnu podršku svog vodiča Franje Kmeta.

Renata se najprije predstavila pa govorila o svojim fizičkim i financijskim pripremama (novcu koji je u kovanicama prikupljala u staklenkama), a zatim krenula na težinu rastanka od sina Franka,  na prvo putovanje avionom i  doživljaju kulturološkog šoka pri prvom susretu s Afrikom. Njezine su riječi bile vrlo probrane, protkane emocijama i željom da svoje doživljaje barem dijelom predstavi publici. Redala je aktivnosti iz dana u dan, obogatila ih fotografijama i videozapisima, a njezin popratni tekst dočarao je Renatina unutarnja proživljavanje – strepnje, strahove, njezine male i velike pobjede koje su iz dana u dan vodile polako („pole -pole“), ali sigurno vodile prema cilju. Publici je osobito dojmljiva bila pjevačka podrška afričkih vodiča koji su ih na putu prema vrhu poticali i ohrabrivali svojom pjesmom.

Na samim se fotografijama i iz Renatinih komentara mogla razabrati jaka uloga vodiča Franje koji sa svojim velikim iskustvom svaku svoju grupe vodi do zadanog cilja. I ovaj je put cijela njegova skupina, uz male poteškoće s visinskom bolešću, prošla sva tri vrha Kilimanjara, uživala u ostvarenju svog životnog cilja te se na kraju sretno spustila u podnožje. Slijedilo je kratko uživanje u uspjehu kojeg u tim trenucima nisu ni bili svjesni. Renata je zadnji dan na afričkom tlu odabrala za posjet safariju i za opuštanje prije povratka.

Na kraju svog predavanja Renata je zahvalila svim ljudima koji su joj pomogli u ostvarenju svog zacrtanog cilja, zahvalila je i Franji koji joj je i ovaj put u javnom nastupu bio podrška i pripomagao u stručnim objašnjenjima.

To je naša Renata! Započela je planinariti tijekom pandemije, a prošle je godine stala na najviši afrički vrh, vodeći se zrncem mudrosti koje poručuje svima nama: „Ako misliš da možeš, već si na pola puta.“ Sretno, Renata, u svim malim i velikim planinarko – penjačkim, ali i životnim podvizima! (SV)

FOTO: Karolina Ščavničar