Info za planinarski izlet u Mađarsku – 26.11. 2023.

Na izlet se ide prema planu! Vremenska prognoza je raznovrsna pa vam još jednom skrećemo pozornost da se obučete prema uvjetima. Bit će prohladno, oko 0, ali će puhati vjetar pa će osjet hladnoće biti sigurno veći. Slojevito se obucite, dobre jakne, kabanicu ili kišobran (oko podneva mogućnost laganih bijelih pahulja ili kiše, ali prolazno i kratko). Obavezne rukavice, kape, rezervna objeća i obuća koja će nas čekati u busu).

Proslavili 25 godina, 17. 11. 2023.

U petak 17. 11. 2023.  u Centru za kulturu “Rudar” svečano smo obilježili svojih 25 godina postojanja u krugu svojih članova, prijatelja i suradnika. Svečanost su svojim predivnim glazbenim izvedbama upotpunili glazbenici Leona Balent i Nenad Srpak, a program je vodila Pavla Mesarić.

Nakon društvene himne „Planine volimo, vrhovi nas zovu“ nazočne je pozdravila predsjednica Sonja Vršić i čestitala Bundekima obljetnicu, a čestitkama se pridružio Dražen Srpak, saborski zastupnik i gradonačelnik M. Središća i Jadranka Čoklica, dopredsjednica Hrvatskog planinarskog saveza.

U izvješću o radu predsjednica je naglasila brojne aktivnosti od kojih je Vincekov pohod najizazovniji, izdvojila je rad podružnica „Lončeki“ i „Cipelcug“, rad s djecom, mladima, osobama s posebnim potrebama, govorila je o vodičkoj i markacističkoj sekciji te zahvalila svima na rezultatima rada s kojima smo prepoznatljivi u planinarskim krugovima, ali i šire.

Nakon predsjedničinog izvješća uslijedilo je svečano potpisivanje Sporazuma o suradnji s PD Ljutomer jer ćemo zajedno trasirati i markirati Put prijateljstva od Mađerkinog brega do Jeruzalema. Predstavljen je i redizajan Malog planinarskog dnevnika pa kad naši mlađi članovi Bundeka (do 15 godina) skupe 10 žigova dobivaju poklon – pojasnu torbicu. Na taj način želimo mlade još više animirati za planinarenje i boravak u prirodi.

Glazbene točke razbijale su monotoniju govora, a nakon toga uslijedila je podjela priznanja; najprije HPS-ovih nagrada koje je podijelila Jadranka Čoklica, dopredsjednica – posebnu plaketu primio je Stanko Nemec za 25 godina uspješnog rada i doprinosa razvoju planinarstva, a brončani znak primio je Krunoslav Tarandek.

Predsjednica je zajedno s dopredsjednikom Renatom Pahorom podijelila zahvalnice i poklone svojim članovima za 5, 10, 15, 20 i 25 godina uspješnog rada, lojalnosti, pomaganja i promoviranja rada našeg Društva i općenito planinarenja.  Zahvalnice su dobili i brojni suradnici koji nam pomažu u organizaciji različitih aktivnosti, a ponajviše za Vincekov pohod.

Našim članovima obratili su se i gosti i čestitali nam na radu, mnogi se prisjetili zajedničkih aktivnosti i tako lijepim riječima uljepšali naš značajan jubilej. Na samom kraju predsjednica se zahvalila još jednom svim članovima, suradnicama i prijateljima na dolasku, podršci, pomoći, a zahvalu s poklonima uputila je i predala odličnoj voditeljici i glazbenicima Pavli, Leoni i Nenadu. Sve je nazočne pozvala na nastavak neobaveznog druženja.

SV

Pogled – udruga za autizam s nama na ŠKS, 18. 11. 2023.

 
Naši su vodiči (Sonja, Zlatko, Ana i Mladen, uz Jožinu podršku) vodili osnovnoškolce i odrasle članove udruge Pogled (udruge za autizam) dijelom Štrigovske kružne staze. Lišće je šuškalo pod nogama, boje su se prelijevale u šarenom spektru pa smo doživjeli pravi jesenski dan. Na Mađerkinom bregu napravili smo dužu pauzu, popeli se i na vidikovac te se kasnije uputili prema Leskovcu gdje ih je dočekao autobus. I roditelji i djeca su bili puni dojmova, a naša druženja će se redovito nastaviti.
Bravo za sve nas!!!

12. Martinjski pohod, 12. 11. 2023.

U nedjelju 12. 11. 2023. okupili smo se u Svetom Urbanu kako bismo obišli stazu oko Urbana ( preko Rimščaka, Gorščice, Stanetinca, Malog i Velikog Kozlovčaka do Bartolićeve kleti). Oko 8.5 km staze kroz šumu, preko livada, po makadamu, malo i po asfaltu, s degustacijom vina kod obitelji Medenjak prošli smo za nekih 3.5 sata. Jutro je bilo prohladno, s mrazom, ali se kasnije sunce potrudilo ugrijati naše brege pa se martinjski obred kod obitelji Bartolić mogao pratiti na ugodnoj temperaturi. Meštri Josip i Kruno obavili su martinjske litanije, a svi smo skupa nazdravili mladome vinu. Pali je pripremio šnicle, bilo je različitih salata tako da nitko nije mogao ostati gladan. Za „brdo“ kolača zahvaljujemo vrijednim članicama koje su nas opet razveselile svojim slatkim delicijama. Osmijesi na licu govore da je Edo osmislio odličnu turu, primjerenu jesenskom datumu, očekivanim uvjetima nakon obilne kiše, velikoj skupini, turu koja je bila nova, nepregažena i zato vrlo zanimljiva svima. Predivni jesenski valovi bližih brežuljaka, plavetnilo Ivanščice i Ravne gore, daleki vrhovi snježnih planina nagradili su nas pogledima od kojih nam je zastao dah. Uz odlično društvo (oko 110 sudionika), dobre domaćine Bartoliće… bio je to još jedan ispunjen dan u lijepim našim međimurskim bregima!(SV)

 

S “Ftičekima” iz OŠ Belica na Okiću u Samoborskom gorju

Nova generacija malih planinara 4. 11. 2023. pohodila je impozantan vrh Okić. Pod vodstvom vodiča Zlatka, Dražena i Sonje uživali su u lijepim vodicima s Okić-grada. Nakon vrha spustli smo se do Planinarskog doma Maks Plotnikov i krenuli prema mjestu Rude i Rudniku svete Barbare. U rudniku smo čuli mnoge zanimljivosti, a ” kovač” nam je prezentirao stari obrt koji je nekad bio jako cijenjen i toliko potreban rudarima. Iako su samoborske kremšnite izostale, počastili smo se u Mc Donaldsu i tako odlično iskoristili subotu… bez kiše! Bravo za male planinare i njihovu voditeljicu Ivanu!
 

Slavimo 25 godina

Možda i nemamo puno godina, ali imamo puno kilometara u nogama, griju nas lijepi vidici, vesela druženja, susreti, sreća, napori, ustrajnosti… ali ponajprije… u prirodi, u planinama smo pronašli sebe, svoj stil života, svoju snagu i slobodu. Petak, 17. 11. 2023. je datum kada ćemo proslaviti naše zajedničko planinarenje, zato zabilježite taj dan! Vidimo se!!!

Pohod sjećanja za sve planinare koji nisu više s nama

U nedjelju 29. 10. 2023. bili smo organizatori Pohoda sjećanja, pohoda kojim se prisjećamo svih preminulih međimurskih planinara. Uz članove HPD Međimurje, pristigli su i članovi PK Ekstrem pa je lijepim međimurskim bregima od Sv. Jurja na Bregu preko Frkanovca, Matulovog grunta, Munđarovog brega hodala oko 150 planinara. Kod kapelice sv. Vida u Frkanovcu zapalili smo svijeću za sve planinare i minutom šutnje im odali počast, a zatim smo se svi zajedno pofotkali kako bismo ovjekovječili lijep zajednički trenutak.  Na Munđarovom bregu organizirali smo stajanku s raznim delicijama, od kolača, jabuka, kobasica, ali i degustirali odlično Palašekovo vino. Sunce nas je grijalo pa se moglo i sjediti na zemlji i uživati u jesenskim ljepotama. Oko 13 sati vratili smo se na startnu poziciju pa nam je za oko 10 km kružne staze bilo potrebno oko 4,5 sata hodanja.  Zahvaljujemo se Edi Lukmanu koji nam je trasirao ovu stazui pomogao u vođenju;  hvala svim vodičima koji su pripomogli u organizaciji, hvala ekipi koja je pripremala sve za stajanku, a hvala i svim članicama koje su ispekle i donijele kolače. SV

Više iz novinarskog pera: https://medjimurski.hr/foto-u-gornjem-medimurju-odrzan-pohod-sjecanja-za-planinare-koji-vise-nisu-s-nama/

 

Započela Mala planinarska škola – u Drugoj osnovnoj školi Čakovec

Dugogodišnja suradnja s učiteljicom Dunjom rezultirala je Malom planinarskom školom za njezine četvrtaše. Prvo predavanje o planinarenju i planinarstvu održala je za 33 učenika Sonja Vršić, s podrškom i koordinatorom Mladenom Mavrinom. Učenici su bili izuzetno motivirani, željni razgovora o svojim dosadašnjim planinarskim avanturama, ali i s mnogim prijedlozima kamo bi željeli planinariti. Dogovoreni su daljnji termini predavanja, ali i prvi izleti koje učenici jedva čekaju. Veselimo se suradnji s njima.

 

 

Kolači su nam važni

Kako bismo bili što bolji domaćini, molimo članove koji su u mogućnosti da za Pohod sjećanja (29.10.),  Martinjski pohod (12. 11.) i Proslavu 25 godina Društva (17.11. 2023.) donesu kolače. U nedjelju, 29.10. na startu će se kolači moći predati Paliju koji će ih autom prebaciti na mjesto gdje će biti stajanka. Svima koji će se uključiti i pomoći na taj način, od srca zahvaljujemo!