2. predavanje: Željko Bockovac, 31. siječnja 2024. u 19 sati

Dođite na predstavljanje knjige „Ekstrem“ poznatog alpinista Željka Bockovca

Željko Bockovac rođen u Splitu, živio i djelovao u Makarskoj, a od 2007. u Splitu. Bio je član HPD „Biokovo“, jedan od osnivača Speleološko-alpinističkog kluba „Ekstrem“ te je dugogodišnji član HPD „Mosor“. Osim najbližih vrhova okolnih planina, uspinjao se brojnim alpskim vrhovima, nekoliko puta bio na Mt. Blancu, ispenjao Matterhorn, Elbrus, Grossglocker te mnoge švicarske četritisućake, uspinje najviše vrhove Perua, nepalske šesttisućake… Bio je član, ali i organizator brojnih ekspedicija. Aktivan je član Vodičke službe, predavač u planinarskim i vodičkim školama, promotor planinarstva, autor brojnih članaka. Ovo je autorova treća knjiga, nakon klupske biografije “10 g. Ekstrema” i “Vodič i priče iz Cordillera Blance”. Dobitnik je godišnje nagrade HPS-a koji je prepoznao vrijednost djela kao najveći doprinos planinarskoj publicistici u 2023. godini.

Nakon predstavljanja knjige i svojih alpinističkih doživljaja, knjiga će se moći kupiti po cijeni od 15€, s autorovim potpisom.

Vidimo se u srijedu, 31. siječnja 2024. u 19 sati u CZK „Rudar“!

 

1. predavanje – Ines Petričević na putu prema “kraju svijeta”

U srijedu 24. siječnja u prepunoj dvorani CZK „Rudar“ Ines Petričević je sve posjetitelje vodila svojim Putem – hodočasničkim Putem svetog Jakova.

Bila je to inspirativna priča u koju je Ines utkala sve svoje strepnje i nadanja, sve svoje probleme, radosti,  boli i nedaće na putu, ali i sve ono što je s tog puta donijela, a donijela je mnogo – svoj mir, nove izazove podignute na višu ljestvicu svojih očekivanja, veliku zahvalnost i nadasve jednostavnost i skromnost kao najviše vrijednosti života.

U 32 dana s jednim danom za odmor u Leonu prošla je Ines od 6. 7. i do 6. 8. 2023. svoj zacrtani put od 958 km koje je prošla u 32 dana. Camino Frances od 827 km i Camino Finisterre i Muxie od 132 km. Ispalo je to više od 30 km na dan, a kako Ines već 20-ak godina boluje od endometrioze, dokazala je da je u vrhunskoj formi i da je bila puno snažnija i izdržljivija od svoje bolesti i boli.

Vrlo jednostavna i pristupačna Ines je otkrivala svoje slabosti i snagu, svoje spone s djetinjstvom i obitelji, svoju snagu u malim svakodnevnim pobjedama koje je živjela iz dana u dan.

A publika je disala zajedno s njom. Vidala žuljeve, uživala u susretima s ostalim hodočasnicima, u poljima suncokreta, u razgovorima sa životinjama… hodala s Ines u korak.

Hvala ti Ines, dokazala si da ponekad čovjek treba ostaviti sve i krenuti na svoj Put kako bi pronašao najbolji dio sebe i otvorio novu stranicu života… do nekog novog Puta…

Sretno, Ines! Vidimo se dogodine, vjerujemo da ćeš doći s nekom novom inspirativnom pričom!

SV

26. Vincekov pohod – fantastičan zimski dan s 2800 sudionika

Tradicionalni 26. Vincekov pohod privukao je brojne planinare i šetače na zasnježene međimurske brege. Kako su prognoze najavljivale oštro jutro, a kasnije sunčan dan, sudionici su se odlučili iskoristiti pravi zimski ugođaj za druženje, hodanje i susrete s dragim prijateljima na stazi od 15-ak km od Toplica Sv. Martin do Murskog Središća. Na stajanki u M. Središću toplu okrepu pripremila je TZP „Mura i gorice“ u suradnji s NK „Rudar“, a na startu u Toplicama Sv. Martin sve sudionike dočekala je brojna Bundekova ekipa s kruhom sa slaninama i raznim žesticama. Usput je bilo mnogo stajanki u organizaciji raznih udruga i privatnih osoba tako da je na svakom brežuljku odzvanjala glazba i pjesma. Kod Mukija u Kapelščaku bio je organiziran tradicionalan Vincekov obred. Kod Bundek-brega najupornije je pohodnike dočekala još jedna Bundekova stajanka, a u Sportskoj dvorani završetak s toplim obrocima, veselom glazbom i plesom u organizaciji ugostiteljske usluge „KIM“, d.o.o.

Sve je planinare u Sportskoj dvorani pozdravio gradonačelnik Dražen Srpak i dopredsjednica HPS-a Jadranka Čoklica. Gradonačelnik je najstarijem i najmlađem pohodniku koji se u tom trenutku nalazio u dvorani podijelio nagrade, a dopredsjednica je naglasila da je ovaj pohod dio velike obljetnice „150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj“:

PD Bundek je izuzetno zadovoljan odazivom, zahvaljuje se svima koji su svojim dolaskom podržali 26. Vincekov pohod. Bilo je oko 2800 sudionika iz 50-ak planinarskih društava iz Mađarske, Slovenije i Hrvatske. Sva su društva primila zahvalnicu i knjigu o rudarskoj prošlosti Grada „Bejli i črni rudari“.

PD Bundek zahvaljuje se svim donatorima koji su financijski ili na bilo koji drugi način pripomogli u organizaciji, zahvaljuje se svim udrugama koje su im pripomogle u logistici i organizaciji, osobito članovima HGSS-a, DVD Mursko Središće, DVD Križovec, Društvu žena M. Središće, Gradu M. Središće i „Murs-Ekomu“., NK „Rudar“, OK “Plavi“ te TZP „Mura i gorice“.

Hvala svim članovima, vodičima, markacistima i svim aktivistima bez kojih Vincekov pohod ne bi bio ono što jest. (SV)

https://photos.google.com/u/1/album/AF1QipP0M1echqlBpLozoFRHukAlQJR_Qzx_LI9diyP3

https://drive.google.com/drive/folders/1qCG4JtTB4pvgyz1mihs3v59SOVYL13Mf?fbclid=IwAR0a7Vj-5tg8kn60E752z-gHHrgvEj-b728kw1NrAiC9wLPpLTBxgtsH_xU

 

 

 

Ines Petričević – otvara zimski ciklus Bundekovih predavanja – 24. siječnja 2024.

Naša zimska pustolovina kreirana nezaboravnim uspomenama i hranom za tijelo i dušu započinje Caminom, hodočasničkim putom od 958 km koji je u srpnju prošle godine u 32 dana prošla naša Serjojnčarka, sportsko nadahnuće, uspješna trenerica, vedra i pozitivna, uporna, ustrajna, hrabra i izuzetno inspirativna Ines Petričević. Iako trenutno živi u Zagrebu, nije zaboravila na mjesto svoga djetinjstva i prvih izazova. Rado se vraća u svoj zavičaj, a ovaj put s predivnom pričom o tome kako je došla “do kraja svijeta”. Ines, dobrodošla!

 

 

 

Na Pohodu prijateljstva u Lentiju – 16. 12. 2023.

I ovu smo godinu zajednički prohodali jednu od posljednjih ovogodišnjih planinarsko-pješačkih tura. Nas 15-ak i nekoliko članova PD Lendava zajednički smo krenuli do Lentija, okupili se kod restorana Denis i u 16 sati zajedno s domaćinima krenuli na 8 km dugačku šetnju kroz livade i šume do okolnih brežuljaka Lentija. Na pola puta počastili su nas kuhanim vinom, čajem, ali i kruhom s masti i lukom te orehnjačama i makovnjačama. Večer je bila idealna za hodanje, kroz krošnje stabala izvirivao je mjesec i jasno blještale zvijezde koje su nas dopratile do božićno raspoloženih titrajućih svjetala okićenog Lentija. Dobro druženje u restoranu, čestitke za nadolazeće blagdane – sve su to draži Pohoda prijateljstva. Zagrljajima i čestitkama na nekoliko jezika zaključili smo i ovogodišnji pohod – do iduće godine u M. Središću kada smo mi domaćini!

Tapolca, Somló, 26. 11. 2023.

Predivan, pravi zimski, hladan i vjetrovit dan s dalekim vidicima. Nas pedesetak započelo je šetnju centrom Tapolce (ovaj put bez ulaza u podzemno jezero), kratkim obilaskom Devecera ( iz busa) te usponom na vrh Somlò, 431 mnv, poseban vinski breg s izuzetnim sortama grožđa i autohtonim vinogradima na ostacima vulkanskog tla. Napravili smo kružnu turu od 8 km, obišli vidikovac na vrhu i stari grad, a pri silasku posjetili jednu privatnu vinariju i isprobali nekoliko vrsta vina, od kojih su najpoznatiji po “ovčjem repu”, “lipovom listu” i šiponu. Nakon pravog zimskog duha bilo je ugodno sjesti u topli autobus. Usput smo se provozali kroz Sumeg i Hevis i oko 19 sati vratili se u Međimurje.