Autor: Sonja Vršić
Pozivnica za izbornu godišnju skupštinu
Biciklom za moreplovcima, predavanje na dva kotača – 20. veljače, CZK “Rudar”
Što povezuje Portugal, Španjolsku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Albaniju i Dubrovnik?
Naizgled udaljene obale, različiti jezici i kulture – ali ista strast prema putovanju, istraživanju i slobodi.
Inspirirani moreplovcima poput Vasca da Game, koji su nekad otiskivali svijetom brodovima, današnji putnici kreću biciklima – sporije, bliže prirodi i ljudima, ali s istim nemirom u srcu. Predavanje „Biciklom za moreplovcima“ donosi dvije velike ture: prvu kroz Španjolsku i Portugal te drugu kroz Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Albaniju sve do Dubrovnika.
Svoje doživljaje publici će predstaviti Robert Bogdan i Saša Matić, dugogodišnji biciklisti i putnici koji već niz godina redovito dijele svoje avanture kroz putopisna predavanja, fotografije i osobne priče s ceste.
Predavanje će se održati u petak, 20. veljače 2026. godine u 19:00 sati, u Centru za kulturu „Rudar“ u Murskom Središću.
Publiku očekuje večer ispunjena pričama o tisućama prijeđenih kilometara, strmim usponima, kanjonima, mirisu mora, susretima s ljudima i ljepoti putovanja koje spaja sport, prirodu i kulturu.
Kad planine govore srcem – predavanje Marija Celinića ispunilo dvoranu i publiku ostavilo bez daha
U Centru za kulturu „Rudar“ u Murskom Središću održao je u četvrtak 12. veljače 2026., iznimno posjećeno i emotivno predavanje, autor i alpinist Mario Celinić koji je predstavio svoju knjigu Sedam, nastalu na temelju uspona na najviše vrhove svih kontinenata pa je tako publika mogla zaviriti iza kulisa velikih ekspedicija, ali i u autorov unutarnji svijet.
Predavanje je bilo izuzetno zanimljivo, produhovljeno i prožeto snažnim emocijama – od straha i boli, preko strasti i upornosti, do ljubavi prema planinama i životu. Celinić je kroz fotografije i osobna svjedočanstva govorio o trenucima iscrpljenosti, sumnje i tišine na najvećim visinama svijeta, ali i o unutarnjim promjenama koje su ta iskustva donijela.
Posebnu pozornost publike izazvala je činjenica da Mario Celinić nije osvojio samo sedam najviših vrhova kontinenata, već ukupno devet vrhova, uključujući i dodatne vrhove s proširenih lista Seven Summits. Postao je prvi Hrvat koji se popeo na svih devet vrhova obje verzije prestižnog “Seven Summits” izazova. Naglašavamo svih devet, jer postoje dvije najpoznatije liste – Bassova i Messnerova, koje se razlikuju u izboru najvišeg vrha Europe (Elbrus ili Mont Blanc) i Australije/Oceanije (Mount Kosciuszko ili Puncak Jaya/Carstenszova piramida). Naš poznati alpinist Stipe Božić prvi je Hrvat koji je završio jednu verziju izazova “sedam vrhova”, a Celinić je otišao korak dalje i prvi završio obje verzije.
Još impresivnija je simbolična visinska razlika koju je Celinić ostvario: od 40 metara ispod razine mora, koliko je zaronio u dubine mora, do 8.848 metara nadmorske visine na vrhu Mount Everesta. Ukupna razlika iznosi gotovo 8.888 metara, što njegov pothvat čini jedinstvenim spojem podvodnog i visokogorskog svijeta – od morskih dubina do krova svijeta.
Brojna publika ispunila je dvoranu te s velikim zanimanjem pratila svaku priču s ekspedicija na Everest, Aconcaguu, Denali, Kilimanjaro, Elbrus, Vinson i druge vrhove. Posebno su dirnuli autorovi iskreni opisi borbe sa samim sobom i spoznaje da planine ne osvajamo – nego da one mijenjaju nas.
Knjiga Sedam ne govori samo o uspjesima, već o poniznosti, pomicanju granica i „otapanju ega“ na visinama gdje čovjek ostaje sam sa sobom. Upravo ta iskrenost snažno je odjeknula kod publike, što se moglo vidjeti i po dugom redu za potpisivanje knjiga nakon predavanja. Velik broj posjetitelja kupio je knjigu i zadržao se u razgovoru s autorom, želeći mu osobno zahvaliti na inspiraciji, na priči koje nadahnjuje, potiče na razmišljanje i ohrabruju ljude da izađu iz vlastite zone komfora.
Kako je i sam autor poručio:
„Kretanje je život.“
A sudeći prema dojmovima publike, ova je večer mnoge potaknula upravo na to – na vlastito putovanje, bilo planinarsko ili životno. Mariju još jednom čestitamo na iznimnim životnim avanturama i hrabrosti, želimo mu još mnogo sreće i snage na planinarskim, ali i privatnim pustolovinama koje su pred njim! Sretno!!!
Zahvaljujemo i Nenadu Srpaku koji je predivno večer punu pustolovine i izazova otvorio izvedbom Bundekove himne “Planine volimo, vrhovi nas zovu”. (SV)
Planinari PD Bundek na jubilarnom 30. pohodu PD Ljutomer
U nedjelju 8. 2. 2026. (Prešernov dan, slovenski kulturni praznik) tridesetak planinara Planinarskog društva Bundek sudjelovalo je na tradicionalnom pohodu Planinarskog društva Ljutomer, koji se održao povodom njihova jubilarnog 30. pohoda i obilježavanja 75 godina uspješnog djelovanja društva.
Kružna staza duljine 17,2 kilometra vodila je sudionike slikovitim vinorodnim brežuljcima od Ljutomera do Jeruzalema. Tijekom pohoda planinari su posjetili rodnu kuću Franca Miklošiča te se u Cerovcu zaustavili kraj rodne kuće Stanka Vraza, čime je hodanje bilo obogaćeno i kulturno-povijesnim sadržajem.
Na Jeruzalemu je uslijedio kraći odmor uz ugodno druženje i okrjepu. Sudionici su se zagrijali čajem i kuhanim vinom te degustirali razne domaće namaze koje su pripremili domaćini.
Iako vremenske prilike i pogledi nisu bili osobito obećavajući, to nije umanjilo dobro raspoloženje i vedar duh sudionika. U veselom ozračju planinari su nastavili put te se zajedno vratili u Ljutomer, ispunjeni lijepim doživljajima i dobrim uspomenama.
Ovo je bilo posebno zanimljivo i ugodno druženje s dragim prijateljima iz PD Ljutomer, kao i s članovima drugih okolnih planinarskih društava koji su se okupili kako bi zajedno proslavili veliki jubilej domaćina.
Čestitamo Planinarskom društvu Ljutomer na 30. tradicionalnom pohodu i 75 godina uspješnog rada te im želimo još mnogo sigurnih koraka i vedrih planinarskih susreta. Bravo za članove PD Ljutomer! (SV)
Ne propustite inspirativno predavanje Marija Celinića – „Sedam“ – četvrtak, 12. veljače u 19 sati
Planinarsko društvo Bundek poziva sve ljubitelje planina, putovanja i životnih priča koje nadahnjuju na posebno predavanje i predstavljanje knjige „Sedam“ autora Marija Celinića, drugog Hrvata koji se popeo na najviše vrhove svih sedam kontinenata.
Mario Celinić prvi je put kročio na planinu – Velebit – u travnju 2017. godine. Samo četiri godine kasnije, u svibnju 2021., stajao je na vrhu Mount Everesta. Od potpune početničke znatiželje do osvajanja najviših vrhova svijeta, njegov put bio je ispunjen strahom, sumnjama, fizičkim iscrpljenjem, ali i nevjerojatnom unutarnjom transformacijom.
Celinić je ostvario izazov poznat kao Seven Summits – uspon na najviše vrhove svih kontinenata: Everest, Aconcaguu, Denali, Kilimanjaro, Elbrus, Vinson i Kosciuszko. Time se svrstao uz bok najvećim hrvatskim alpinističkim imenima, no njegova priča nije priča o rekordima, nego o čovjeku koji je na planinama učio skromnosti, strpljenju i poštovanju prema prirodi.
Knjiga Sedam introspektivni je putopis koji ne govori samo o visinama i kilometrima, već o unutarnjoj borbi sa samim sobom – o ljubavi, strahu, strasti, prijateljstvu i pomicanju osobnih granica. Opisi ekspedicija su filmski, dirljivi i iskreni, a čitatelj ima osjećaj kao da i sam prolazi ledenjake, oluje i tišinu najviših vrhova svijeta.
Posebnu vrijednost ovoj priči daje autorova poniznost. Iako je ostvario podvig vrijedan divljenja, Celinić naglašava kako su mu planine „otopile ego“ i naučile ga koliko je čovjek malen pred prirodom. Upravo zbog te iskrenosti njegova knjiga snažno nadahnjuje i potiče na izlazak iz zone komfora.
Predavanje će publici približiti ne samo tehničke detalje ekspedicija, nego i osobna iskustva – strahove, krizne trenutke, odluke koje mijenjaju život te snagu volje potrebnu da se snovi pretvore u stvarnost. U razgovoru s urednikom Tomislavom Birtićem saznat ćemo kako je nastajala knjiga i zašto je ova priča važna svima, ne samo planinarima.
Ovo je večer za sve koji vole putovanja, prirodu i inspirativne ljudske priče. Za one koji već planinare, ali i za one koji možda tek razmišljaju o svom prvom koraku izvan zone komfora.
Jer, kako poručuje autor:
„Kretanje je život.“
Predavanje se održava uz pokroviteljstvo Grada Mursko Središće, a ulaz je slobodan za sve posjetitelje.
Dođite i doživite svijet s najviših vrhova – iz prve ruke! (SV)
Američka divljina i zarazni Šimlešin osmijeh osvojili srca publike
30. zimski pohod na Jeruzalem, u organizaciji PD Ljutomer
U godini kad PD LJutomer slavi 75 godina uspješnog djelovanja, njihov pohod na Jeruzalem pada u nedjelju, 8. veljače. Svi koji žele organizirano ići mogu se javiti Sonji (0915457377) do četvrtka kako bismo im javili okvirnu brojku naših sudionika. Išli bismo svojim autima, a našli bismo se u M. Središću u 7.30 sati.
Bruno Šimleša prohodao od Meksika do Kanade PCT od 4300 km
Šest milijuna koraka.
Četiri tisuće tristo kilometara.
Sto trideset i četiri dana hodanja od Meksika do Kanade.
Bruno Šimleša, pisac, kolumnist i jedan od najpoznatijih hrvatskih autora osobnog razvoja, ostvario je san o kojem mnogi maštaju – prehodao je cijeli Pacific Crest Trail (PCT), jednu od najpoznatijih i najzahtjevnijih planinarskih staza na svijetu, dugu 4.300 kilometara kroz planinske krajolike Kalifornije, Oregona i Washingtona.
Na tom putu napravio je oko šest milijuna koraka, izgubio desetak kilograma, susretao se s medvjedima i hodao s ljudima iz cijelog svijeta, dijeleći s njima priče, iskustva i svakodnevne izazove. Njegovo putovanje pratili su brojni ljudi putem društvenih mreža, a pomoć i podrška stizale su i iz Hrvatske.
Pacific Crest Trail postao je svjetski poznat nakon filma Divljina (Wild) s Reese Witherspoon, no Bruno donosi priču iz prve ruke – iskreno, emotivno i inspirativno.
Prvi Hrvat koji je prehodao PCT bio je Nikola Horvat 2017. godine, a Bruno Šimleša četvrti je Hrvat kojem je to pošlo za rukom.
Autor je niza uspješnih knjiga i predavač poznat po toplom, jednostavnom i nadahnjujućem stilu. Njegovo predavanje nije samo putopis – to je priča o hrabrosti, upornosti, susretima i snazi jednog velikog osobnog putovanja.
Pozivamo sve ljubitelje prirode, planinarenja i dobrih životnih priča da nam se pridruže na večeri inspiracije i avanture.
Dođite, povedite prijatelje i budite dio ove jedinstvene priče.
Redovni sastanak Izvršnog odbora, utorak 3. veljače 2026.
Redovni sasntanak IO i zainteresiranih članova održat ćemo u utorak 3. veljače 2026. u 19 sati u prostoriji Društva.
Dnevni red:
- Realizirane i nadolazeće aktivnosti
- Izvješća: Sa sastanka o budućoj Strategiji, s izborne skupštine Stanice Vodiča VŽ
- Prijedlozi za brončani i srebrni znak HPS-a
- Priprema za Izbornu godišnju skupštinu
- Ostalo











