U PD Malačka na Kozjaku održana je 30. 11. i 1.12. 2024. Radionica o vođenju osoba s invaliditetom na kojoj su sudjelovala i naša tri predstavnika: Zlatko, Mladen i Dejan. Radionica je bila izuzetno edukativna, razmijenila su se iskustva i još je bolje povezali voditelji i članovi OSI skupine. Želimo im i nadalje uspješan rad!
U subotu i nedjelju,23. i 24. 11. 2024. održan je u Pl. domu u Radoboju susret voditelja planinarskih skupina za djecu i mlade. Okupilo se više od 50 zainteresiranih voditelja koji su razmijenili svoja iskustva i tako stvorili još čvršće temelje za bolju organizaciju rada s djecom i mladima. Konkretnije aktivnosti navedene su u službenom članku na HPS-ovoj stranici pa si možete pročitati preko poveznice.
Naše su društvo predstavljali Bojan B., Mladen M. i Sonja V.
Na jednom od posljednjih izleta za ovu godinu, 49 planinara uputilo se nedaleko preko slovenske granice na ovu inače nezahtjevnu goru, no koja se radi snijega/leda pretvorila u zahtjevnu.
Za neke je to bio prvi posjet ovoj gori, a neke i prvi u zimskim uvjetima.
Već od starta na 426m jak hladan vjetar je najavio „uplitanje“ u naš posjet ovoj gori, ali se stišao ulaskom u šumu. Veći dio puta bio je strm, prekriven snijegom, pa i ledom, dok je u jednom dijelu bilo i najavljenih klinova i sajla. Svi su planinari to uspješno savladali uz pomoć vodiča i „poluvodiča“ te došli na vrh. Tamo se nismo zadržavali jer je vjetar pokazao snagu pa smo brzo počeli spust do „Rudijevog doma“ – 589m.
Nakon duže tople i bogate izborom okrijepe napravili smo zajedničku fotku te se nakon, zbog logističkih razloga malo izmijenjenog plana, spustili do busa i krenuli u Međimurje. (kp)
„Plavo vedro nebo i široki horizonti prošarani naizmjenično zelenim i bijelim pokrovima, uz uvijek dobro društvo, nagradili su nas i ovaj put.“ (Karolina)
U nedjelju smo organizirali tradicionalni 13. po redu Martinjski pohod. Po izboru vodiča i u dogovoru s našim “lokalnim” vodičem Edom odabrali smo dionicu od Urbana do Koga s povratkom do obitelji Bartolić gdje smo priredili martinjski obred (Kruno P., Kruno T. i Ivica C.) i počastili se. Dionicu od 10 km nije bilo teško proći, hodali smo laganim tempom i radili česte pauze, a budući da je bila magla, vidici su nam bili uskraćeni. Osamdesetak sudionika uživalo je u susretima, druženju, šarolikom izboru kolača, degustaciji vina kod Hlebecovih na Kogu i kod obitelji Bartolić u Urbanu – njima i ovaj put zahvaljujemo na svesrdnom domaćinstvu. Svim članicama zahvaljujemo na kolačima,a Paliju i pomoćnicama na brizi što su nas i ovaj put sve uspjeli nahraniti!
Planinarska družina “Ftičeki” djeluje 10-ak godina i vrlo su aktivni. Iako se generacije učenika izmjenjuju, voditeljica Ivana Pavlic ostaje i s puno entuzijazma ih vodi i motivira. Ove godine s njima smo započeli Dječju planinarsku školu koja će potrajati sve do svibnja. U četvrtak 7. 11. vodička Sonja je u njihovoj školi održala predavanje o planinarenju i planinarstvu, a već u subotu smo zajedno krenuli na dionicu Međimurskog planinarskog puta od Ksajpe do Mohokosa. 50-ak sudinika, učenika i vodiča te ostalih pomagača – članova Društva – prkosilo je jutarnjoj magli i tmurnoći te svojom živahnošću i pozitivom uljepšalo druženje na jesenjoj stazi koja vodi vrlo razigranim i zanimljivim predjelima koji, ovaj put, nisu ponudili daleke vidike i ljepotu koju inače pružaju za lijepa vremena. Na Mohokosu su se poslikali, udarili se pečat u svoj Mali planinarski dnevnik te se ukrcali na autobus koji ih je vratio do škole. Uskoro im slijedi novo predavanje.
U subotu, 26. 10. Bundekovi su vodiči vodili dvije skupine mladih planinara dijelom Štrigovske kružne staze. Najprije je krenula novoosnovana Planinarska družina “Bregeci” iz OŠ Nedelišće, na čelu s Mladenom, Anom, Dejanom i Karolinom, a pod voditeljskom palicom učiteljice Danijele. Veseli nas što su se uključile i druge učiteljice, ali i roditelji, što je unatoč maglovitom jutru atmosfera bila vesela, a dojmovi izuzetno pozitivni.
Oko pola 10 krenuli si i vrtićanci – predškolci iz DV “Selnički zvončići” s voditeljicom Krunoslavom, a pod budnom pratnjom vodiča Zlatka, Sonje, Tomislava i Janje. Oni su hodali od centra Štrigove sve do Mađerkinog brega. Svi su bez problema savladali dva brežuljka, a da su imali i dodatne energije svjedoči nogometna igra na samom bregu, ali i jurnjavu po loptu koja im je odjurila u dol. Bravo za učiteljice, odgajateljice, za roditelje koji su subotnje jutro iskoristili na najbolji mogući način – boravkom u prirodi. Čestitamo i svim vodičima koji su vrlo profesionalno i sigurno obje skupine doveli do cilja.
I 13 Bundekovih članova sudjelovalo je svačanosti povodom 150 godina organiziranog planinarstva koja se održala u Kazalištu “Kerempuh” u Zagrebu 15. 10. 2024. Priređen je atraktivan glazbeno-scenski program kao i tri kratka videozapisa o hrvatskom planinarstvu.