Aktivni petak, 26.4. u društvu s najmlađima

Vodiči su i petak 26. 4. bili vrlo aktivni. Ana Bajsić Mavrin je zajedno s Alenkom Novak iz CK Čakovec pomogla u radionici prve pomoći kod naših Malih planinara u 2. OŠ Čakovec čija je voditeljica Dunja Mikulaj. Oni se spremaju za svoj prvi izlet na Kalnik u petak 3. svibnja.

Petak popodne odlučili su mališani DV Maslačak, točnije Suncokreti i Ježići u društvu svojih teta (Ines, Martine i Kristine) i roditelja, a pod vodstovom naših vodiča Josipa, Ivanke i Sonje,  provesti na kratkom izletu do Vinariuma u Lendavskim goricama.  I jedni i drugi uživali su u veselom druženju, novim iskustvima, a ponešto su i naučili.

Bravo za mališane, njihove roditelje;  bravo za vodiče, ali i učiteljicu Dunju i vrtićke tete Ines, Martinu i Kristinu!

     

PREMUŽIĆEVA STAZA 4.5. – 6.5.2024. – OBAVIJEST

Još imamo tri prazna mjesta za izlet na Premužićevu stazu, pa ako ima zainteresiranih molimo da se prijavite do 29.4.2024. godine. 

Premužićeva staza 57 kilometara prirodne ljepote. Polazak iz Murskog Središća (autobusna) 4.5.2024. u 4,15 sati, Čakovec (Eurounit) 4,30 sati i Varaždin (Spar) 4,45 sati. Broj prijavljenih je ograničen na 16 osoba, ide se osobnim automobilima (vozač + tri putnika). Prilikom prijave potrebno je navesti da li možete ići svojim vozilom. Udio za prijevoz  je 30 EUR-a (vozač ne plaća), prijevoz od Baških Oštarija do Zavižana kombi vozilom cca 27 EUR-a po osobi. Noćenje u planinarskim kućama na Alanu i Skorupovcu. Prehrana iz ruksaka, a moguća je večera u PD Alan, potrebno je oko 3 l tekućine dnevno. Kondicijski jako zahtjevno. Prijave online na www.bundek.hr do 29.4.2024. do kada se i možete odjaviti sa izleta, nakon toga odjave su moguće ako postoji lista čekanja ili si pronađete zamjenu u protivnom plaćate prijevoz. Vodiči Nenad Puškadija (099/218-0614) i Dražen Podvez (098/977-3815). Više informacija kod vodiča i na plakatu.

 

     

Mali Suncokreti pripremali se za prvi planinarski izlet

Mališani DV Maslačak, skupina Suncokreti iz Peklenice, zajedno sa svojim tetama Martinom i Ines, u četvrtak 18.4. družila se s planinarkom Sonjom iz PD Bundek koja im je predstavila planinarsku opremu i pojasnila sve ono što će ih čekati na njihovom prvom zajedničkom poludnevnom izletu.
Radoznali mališani bili su vrlo aktivni, pitali su, uključivali se u razgovor, isprobavali pojedine dijelove opreme pa im je tako zajedničko druženje preletjelo u trenu. Finalizirali su improvizacijom odlaska u planine i velikim pljeskom za sve, priznajući da željno iščekuju svoj prvi planinarski izlet! (SV)

KAMAČNIK I ŠPILJA LOKVARKA – 28.4.2024.

Novi obiteljski izlet kanjon Kamačnik i špilja Lokvarka, ovaj izlet je zamjena za planirani izlet na izvor Kupe i dolinu leptira iz razloga što je ta staza zatvorena zbog šteta koje je izazvala poplava.  Izlet je tehnički kondicijski nezahtjevan. Polazak je iz Murskog Središća (autobusna) u 6,45 sati i Čakovca (Eurounit) u 7,00 sati. Prehrana i piće iz ruksaka. Cijena prijevoza od 24 – 30 EUR-a (ovisi o broju prijavljenih), ulaznica za kanjon Kamačnik iznosi 5 EUR-a, a ulaznica za špilju Lokvarku 10 EUR-a. Broj osoba je ograničen na 49. Prijave online na www.bundek.hr do 25.4.2024. godine do kada se možete i odjaviti s izleta, nakon toga ako ne postoji lista čekanja morate si pronaći zamjenu ili plaćate prijevoz kao da ste bili na izletu. Više informacija na plakatu i kod vodiča. Vodiči Ana Bajsić Mavrin (098/768-413) i Mladen Mavrin (098/922-7690).

Bundeki na Kleku sudjelovali na proslavi 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj

U subotu 13. travnja organizirano je središnja akcija HPS-a – uspon na Klek kako bi se prisjetili povijesnog susreta iz 1874. godine u Ogulinu kada su Johannes Frishauf, Budi Budisavljević i Vladimir Mažuranić prigodom uspona na Klek predložili da se osnuje planinarska organizacija. Nedugo potom u Zagrebu je osnovano Hrvatsko planinsko družtvo (HPD), čime su Hrvati postali deveti narod svijeta i prvi u ovom dijelu Europe sa svojom planinarskom organizacijom.

Na usponu na Klek sudjelovalo je 2000 planinara, a s njima se do planinarskog doma popeo i pokrovitelj obilježavanja 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović. Nakon pozdravnih riječi HGSS je u blizini planinarskog doma prikazao atraktivnu pokaznu vježbu uz sudjelovanje helikoptera HV.

Ponosni na tradiciju planinarstva i PD Bundek je organizirao izlet u Ogulin s usponom na Klek, a sudjelovalo je 50-ak članova.  Dan je bio fantastičan, moglo se uživati u druženju, predivnoj ozelenjeloj prirodi i brojnim susretima s planinarima iz cijele Hrvatske i šire. Bundeki su nakon uspješnog uspona do vrha (iako je bila velika gužva) i silaska do mjesta Bjelsko (gdje ih je dočekala prava veselica, ples, besplatan gulaš) u  Ogulinu razgledali Alpinističku zbirku Zavičajnog muzeja.

Blago izmoreni, okupani suncem, ispunjeni brojnim susretima, zagrljajima, pozdravima- krenuli su prema Međimurju razmišljajući što će im donijeti neki novi planinarski izlet.

 

 

Mali planinari učili o prvoj pomoći

U sklopu Bundekove Male planinarske škole budući planinari 2. OŠ Čakovec imali su priliku u petak, 12. 4. 2024. sudjelovati u Radionici prve pomoći u kojoj su mogli čuti važne informacije o životnim ugrozama i pomoći, a nešto i isprobati (iako praktični dio još slijedi). Puno su znali, aktivno sudjelovali, motivirani i zainteresirani. Bravo za male planinare i učiteljicu Dunju Mikulaj. Hvala Alenki Novak iz GD Crvenog križa na svesrdnoj pomoći!

 

RUNOLISTI – 2024. – obavijest

Obavještavaju se članovi koji su prijavili runoliste za 2024. godinu da je Povjerenstvo za runoliste izvršilo pregled i kontrolu prijavljenih runolista te sačinilo konačnu listu s brojem runolista koji se mogu koristiti tijekom 2024. godine. Vrijednost jednog runolista je 7 EUR-a, a mogu se koristiti za plaćanje prijevoza na izlete autobusom. 

Informacije o broju runolista možete provjeriti kod Damira (099/888-0350). 

Ivan Vitez o hrvatskoj ekpediciji u Patagoniji – 3. 4. 2024.

Ivan Vitez završio Bundekov ciklus putopisno-planinarskih predavanja hrvatskom alpinističkom ekspedicijom „Patagonija 2024“

Povodom 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, HPS priprema niz aktivnosti koje ističu bogatu tradiciju i postignuća u hrvatskom planinarstvu, a jedna od najuzbudljivijih inicijativa je već ostvarena – alpinistička ekspedicija HPS-a u Južnu Ameriku, pod nazivom “Patagonija 2024”.

Ekspediciju je činilo sedam iskusnih penjača – Igor Čorko i Ivan Vitez iz Varaždina, Marko Buljan i Elvin Sindičić iz Rijeke, Marko Kalčić iz Pule te Siniša Škalec i Boris Čujić iz Zagreba. Ovi vrhunski penjači, čije se karijere obilježavaju najtežim usponima diljem svih kontinenata, predstavljali su Hrvatsku u jednom od najizazovnijih planinarskih područja – argentinskoj Patagoniji., području poznatom  po svojim jedinstvenim granitnim stijenama, ledenjacima, vulkanima i ledenjačkim jezerima.. Glavno ishodište za penjanje bilo im je mjesto El Chalten u Nacionalnom parku Los Glaciares. Plan je bio da se penju što je više moguće i da pokušaju popeti neke od stijena koje se nalaze u blizini El Chalténa,  oko poznatih vrhova Fitz Roy i Cerro Torre koji privlače penjače iz cijelog svijeta.

Cijelu tu ekspediciju publici u CZK „Rudar“ u srijedu 3. travnja 2024.  predstavio je Ivan Vitez koji se penjanjem bavi posljednjih 16-17 godina, a u planine je s roditeljima odlazio još kao dječak. Penjačko iskustvo stjecao je posvuda, počevši od lokalnih penjališta, Paklenice, slovenskih Alpa, talijanskih Dolomita, preko Francuske sve do Norveške, Turske, Sjeverne Amerike i Kanade, a središćanska publika imala ga je prilike čuti i prošle godine kada im je predstavio alpinistička iskustva na stijenama Kanade.

Vitez je predstavio sve blagodati Patagonije za penjače, ali i progovorio o svim problemima koji su ih ometali da ostvare zacrtane ciljeve. Osim strašnih vjetrova, kiše i hladnoće, imali su i vrlo teške ruksake i kratko vrijeme stabilnih vremenskih uvjeta, duge i vrlo zahtjevne dostupe do penjačkih smjerova. U takvim (ne) prilikama uspjeli su ispenjati El Mocho i Aguja de la Medialuna (do 50 metara pred vrhom). Budući da im je ostao još samo jedan dan dobrog vremena, odlučili su se za vrh Aguja de l’S u masivu Fitzroy, vrh s najkraćim pristupom, jedan od rijetkih koji su izvedivi u jednom danu iz grada i natrag . Najkraći pristup je značio šest sati brzog hoda i 2000 metara visinske razlike, što bi bilo gdje u Alpama bio jedan od najduljih! Krenuli su s kišom, pri pristupu vidjeli novi snijeg na smjeru, ali ipak krenuli. Smjer nije tako težak, 450 metara maksimalne težine 6a, ali su ga zatekli u zahtjevnih uvjetima pa su usput trebali čistiti snijeg s hvatišta, pukotine su bile pune snijega ili su im se u rukave slijevali potočići vode. Ali konačno je bilo toplo i sunčano, a našla se i neka dužina koja je bila suha te su bile pravi gušt za penjanje -scene iz snova. Nakon gotovo četiri tjedna borbe s uvjetima stajali su sva četvorica (Ivan, Siniša, Marko, Marko)  na patagonijskom vrhu usred masiva Fitzroy, ali ne istovremeno, nego jedan po jedan, jer je vrh suviše uzak i šiljast da bi mogao primiti više od jedne osobe. Taj su dan neprekidno bili 22 sata na terenu.

U četiri tjedna uspjeli su ispenjati najviše što je u tim zahtjevnim uvjetima bilo moguće, vidjeli su prelijepe planine i doživjeli prvorazredne pustolovine.

Nakon niza fotografija koje je popratio fantastičnom pričom, Vitez je prezentirao i 10-minutni film kao sintezu najvažnijih patagonijskih trenutaka. Dvoranom se prelomio gromoglasni pljesak kao nagrada i čestitka za njihovu ustrajnost i uspjehe, ali i zahvala što svoju alpinističku priču uspješno dijele s drugima. Hvala, Ivane, vjerujemo da ćemo se s tvojim penjačkim pustolovinama družiti još jako, jako dugo. Nek´ ti vrijeme bude saveznik, sretno dalje!!! (SV)

Hrvatska alpinistička ekspedicija u Patagoniju – 3.4.2024.

PD Bundek vas poziva na posljednje ovogodišnje predavanje.

Ove godine HPS obilježava 150. godišnjicu organiziranog djelovanja. Tim povodom, organizirao je Hrvatsku alpinističku ekspediciju u Patagoniju. Od polovice siječnja do polovice veljače 2024. ondje je boravio sedmeročlani hrvatski penjački Dream Team u pokušaju da ostvari prve hrvatske uspone u jednom od najizazovnijih gorja na Zemlji. Na ekspediciju se uputilo sedam vrhunskih penjača koji iza sebe imaju nebrojeno mnogo najtežih uspona na svim kontinentima: Boris Čujić, Igor Čorko, Ivan Vitez, Elvin Sindičić, Siniša Škalec, Marko Kalčić i Marko Buljan.

Ivan Vitez će nam na ovome predstavljanju prenijeti svoje doživljaje iz zemlje fascinantnih granitnih tornjeva, nepreglednih ledenjaka i ekstremnih vremenskih uvjeta.

Članovima Udruge slijepih predstavili inkluzivno planinarenje

U četvrtak 28.3. članovi našeg društva (Sonja, Zlatko i Stanko) zainteresiranim su članovima Udruge slijepih u Čakovcu predstavili svoj planinarski rad, s osobitim naglaskom na uključivanju slijepih i slabovidnih osoba. Nakon što su predstavili društvo, razgovarali su o njihovim outdoor aktivnostima, njihovim planinarskim iskustvima.
Sonja je predstavila dobrobiti planinarenja, planinu kao učitelja; govorila o različitim planinarskim pobudama: potrebi za kretanjem, za upoznavanjem prirode i obilježja prostora, potrebi za druženjem, upoznavanjem ljudi i kultura, potrebi za srećom i uživanjem u kojem se tjelesno i duhovno nadopunjuje. Dala im je nekoliko važnih savjeta za početnike i objasnila važna načela planinarske etike.
Zlatko je ukratko predstavio najnužniju planinarsku opremu za početnike, govorio o svom planinarenju Via Adriaticom i o vođenju slijepog Stanka, a Stanko objasnio svoja iskustva. Zajedno su svima praktično predstavili načine vođenja slijepih i slabovidnih osoba što im je bilo osobito zanimljivo i bilo je dosta pitanja.
Vjerujemo da su ih motivirali za novu aktivnost jer su na kraju članovi Udruge slijepih izrazili želju za prvim planinarskim izletom kojeg će ostvariti tijekom ove godine. Vjerujemo da će im se dopasti i da će inkluzivno planinarenje oživjeti i u njihovim redovima!
(SV)

Izuzetno zanimljiv vremeplov o 150 godina hrvatskog organiziranog planinarstva

Kako toliko značajnih i zanimljivih godina, događaja, crtica o 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj obuhvatiti u jednom predavanju, može samo najiskusniji i najkompetentniji čovjek – Darko Berljak, predsjednik Hrvatskog planinarskog saveza.
U srijedu 27.3. 2024. Bundekova je publika mogla uživati u vrlo zanimljivom i edukativnom predavanju s vrhunskim arhivskim fotomaterijalom kojim je Berljak nesebično prenio svoje znanje, iskustvo i doživljaje o značajnim događajima vezanim za organizirano planinarstvo, ali i njegovom doprinosu, alpinističkim postignućima, vođenju ekspedicija, publicističkom, profesionalnom uspjehu…
Bilo je zanimljivo iz prve ruke slušati mnogobrojne dogodovštine o važnim datumima, istaknutim osobama i događajima koji su obilježili hrvatsko planinarstvo, a mnogima je i sam Berljak svjedočio. Dotaknuo se i aktualnih događanja pri HPS-u, svečanih skupova kojima će se obilježiti značajan ovogodišnji jubilej kojem smo i mi dali svoj mali doprinos.
Nisu izostala i mnogobrojna pitanja na koja je Berljak davao iscrpne i konkretne odgovore. Kao izuzetno profesionalan dužnosnik HPS, uz mnoge alpinističke i planinarske uspjehe treba napomenuti da je i odličan predavač kojeg publika s lakoćom može pratiti i u tome uživati.
Hvala predsjedniku HPS-a na odličnom predavanju, hvala na svemu čime je zadužio hrvatsko planinarstvo. Nadamo se novom druženju iduće sezone s petom knjigom. Do nekog novog susreta, sretno!!!
Vjerujemo da će ovo fantastično predavanje zajedno s Berljakom putovati i do drugih planinarskih društava!

KLEK – 13.4.2024. (subota)

Izlet na Klek povodom proslave 150.  obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.  Polazak iz M. Središća u 5,30 sati (autobusna) , Čakovca 5,45 sati (Euro unit) i Varaždina 6,00 sati (Spar). Udio dotacije za prijevoz iznosi 20-26 EUR-a,  zavisi o broju prijavljenih, minimalan broj prijavljenih je 35, a  broj prijavljenih je ograničen na 50 zbog posjeta Alpinističkom muzeju u Ogulinu, koji je planiran pri povratku. Izlet je kondicijski i tehnički srednje zahtjevan ( ima malo sajli i užeta prema vrhu). Prehrana je iz ruksaka, a u planinarskom domu ima napitaka. Besplatni grah je organiziran u Bjelskom nakon spuštanja s vrha. Prijave  online na www.bundek.hr – do srijede 10. 4. 2024. do tad se možete odjaviti ili naći zamjenu, u protivnom plaćate mjesto kao da ste bili na izletu.  Vodiči  Sonja Vršić (091/545-7377) i Kruno Petričević (098/828-809).   

 

 

         

Hrešćovi u gostima u PŠ Gardinovec

Otkrijmo zabavu i zdravlje u kretanju
Tema o kojoj je u srijedu 20. 3. 2024. učenicima 3. razreda u PŠ Gardinovec govorila učiteljica Ivana Pavlic, voditeljica Planinarske družine Ftičeki, i naši vodiči Ivanka i Josip Hrešć. Djeca su bila izuzetno zainteresirana, lijepo su surađivali i aktivno se uključivali pa svi zajedno mogu biti izuzetno zadovoljni. Bravo za naše vodiče i voditeljicu što su učenicima skrenuli pozornost na važnost kretanja za njihovo zdravlje, mentalno i fizičko, a govoreći i o planinarskoj opremi pripremili ih za neke buduće planinarske izlete.

10. predavanje: 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj i mojih 50 u toj priči

Budući da ove godine svečano obilježavamo 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, ovo predavanje bit će naš skromni doprinos cjelokupnoj organizaciji značajnog jubileja.
Koga drugoga pozvati da nam o toj temi govori?! Imamo čast što se našem pozivu odazvao sam predsjednik Hrvatskog planinarskog saveza Darko Berljak koji je najkompetentniji da nam široku povijesnu paletu svih značajnih zbivanja o hrvatskom planinarstvu dopuni i sa svojih 50 godina rada i svog doprinosa.
Organizirano planinarstvo u Hrvatskoj započelo je 1874. kada je u Zagrebu osnovano Hrvatsko planinsko družtvo (HPD) s ciljem istraživanja dotad nepoznatih planinskih krajeva Hrvatske. Osnivanjem HPD-a Hrvatska se uvrstila među prve zemlje svijeta koje su imale svoju nacionalnu planinarsku udrugu. U dugoj povijesti hrvatskog planinarstva osobito su značajne brojne alpinističke i speleološke ekspedicije u sva svjetska velegorja i podzemlja. Među značajnim alpinistima i voditeljima mnogobrojnih planinarskih ekspedicija je Darko Berljak koji je ispenjao preko 300 alpinističkih smjerova raznih teškoća u stijenama evropskih planina, bio instruktor za himalajske vodiče (Manang, Nepal, 1984), vodio 16 alpinističkih ekspedicija, od toga 14 u Himalaji, između ostalih i četiri na najviši vrh svijeta Mount Everest. Na osamtisućake je vodio 11 ekspedicija, a bio je i organizacijski vođa na dvije slovenske ekspedicije (Lhotse 2000. god. i Manaslu 2003. god.). Kroz njegove ekspedicije prošlo je 336 planinara, ali su neki bili više puta, pa je to ukupno oko 200 osoba. Svoj moto kao vođe, Berljak je iskazao riječima: „Na svim ekspedicijama koje sam vodio niko nije poginuo, čak nije bio niti ozbiljnije ozlijeđen. To smatram da je i jedino bilo važno, uspon više ili manje, uvijek se može nadoknaditi, jer ta brda nikamo neće pobjeći.“
Berljak je autor trilogije inspirirane odlascima u Nepal i Tibet (gdje je boravio 40-ak puta): Dodiri neba, Ključevi neba, Nebo puno Himalaje te knjige „Više od Everesta: Hrvatska ženska ekspedicija na vrh svijeta“ u kojoj progovara o najvećem uspjehu hrvatske alpinističke povijesti 2009. godine.
Dobitnik je niza priznanja, a među inima treba istaknuti Državnu nagradu za sport „Franjo Bučar“, Posebno priznanje UIAA, a proglašen je i počasnim članom HPS-a.
Berljak je bio je dugogodišnji profesionalni tajnik Hrvatskog planinarskog saveza, volonterski tajnik Hrvatske gorske službe spašavanja, a od 2019. predsjednik je Hrvatskog planinarskog saveza.
Vjerujemo da će nas svojim djelima i znanjem o prošlosti hrvatskog planinarstva inspirirati i da ćemo iz prve i prave ruke čuti najvažnije i najzanimljivije pojedinosti i crtice o aktivnostima u kojima i danas svi najviše uživamo.
Dobrodošli!!! Srijeda, 27. ožujka 2024. s počekom u 19 sati!

Održano 9. predavanje: Marko u 100 dana preveslao kajakom do 57 “kamenih sjetla” našeg Jadrana

Marko Kovač u medijskim krugovima poznat kao Putnik Lik, istraživač, geograf i geoekolog, vodič i edukator u pustolovnom turizmu, Splićanin sa zagrebačkom putovnicom, pred brojnom i zainteresiranom publikom predstavio je srijedu, 20. ožujka u CZK „Rudar“, jedan od svojih pustolovnih projekata – Otočnu Odiseju; 100 dana veslanja kajakom po moru do svih svjetionika u Hrvatskoj.
Taj neobičan i vrlo izazovan projekt organizirao je u tri dijela ekspedicije (1. Dalmacija, 2. Istra i Kvarner, 3. Palagruža) u 2019. i 2020. godini i to u zimskom periodu kad je mnogo izazovnije, more hladnije i nemirnije, a vrijeme promjenjivije s više vjetrova. Najprije je 2019. u 42 dan veslanja i 57 dana ekspedicije preveslao 1070 km te obišao 32 svjetionika Dalmacije, zatim je 2020. godini veslao od Pramanture do Savudrije i obišao još 24 svjetionika Istre i Kvarnera, realizirao 480 km veslanja u 17 dana, tj. u 24 dana ekspedicije. Za posljednju etapu ostavio si je Palagružu, najzahtjevniju dionicu. Veslao je 9 dana, 5 dana odmarao i taj projekt realizirao u 14 dana ekspedicije. Petog dana veslanja do Palagruže ostvario je dva osobna rekorda: rekord od 59,5 km veslanja otvorenim morem i 9 sati i 26 minuta neizlaska iz kajaka. Ukupno prosjek njegovog dnevnog veslanja bio je od 25 do 38 km, ali je bilo i dionica kad je dnevno prevalio i više od 70 km.
Marko je na vrlo zanimljiv način pričom i svojim videozapisima opisao snagu vjetrova na morskoj pučini, svoje strahove i izazove s kojima se iz dana u dan suočavao, svoju samoću i druženje sa svjetioničarima koji žive jednim potpuno drugačijim životom. Ukratko je predstavio sve svjetionike i većinu svjetioničara koji je obišao, a mnoge je priče začinio i simpatičnom štiklecima iz povijesti ili legendom. Objašnjavao je način pakiranja i pripremanje za takvu ekspediciju, govorio o svojim prijašnjim iskustvima i projektima koji su mu donosili sve više samopouzdanja za ovaj izazov, o knjigama i osobama koje su ga motivirale i pomagale mu, ali je objašnjavao i vrlo stručna pomorska iskustva o udaljenostima prirodnog obzora na moru/oceanu i vidljivosti jednog kajakaša u takvim uvjetima. Nadasve vrlo zanimljivo, posebno, drukčije… što je publiku sa svim tim impozantnim veslačkim brojkama i snagom Markovih riječi i djela ostavilo bez daha.
Značajni su mu i ostali projekti: Put ka sreći (30-dnevno planinarenje od Zagreba do Splita u duljini od 750 km po planinama između dva najveća grada Hrvatske), Otočna Odiseja 2012 (47-dnevno veslanje kajakom po moru do svih naseljenih otoka u Hrvatskoj), suradnja s Davorom Rostuharom (Hrvatska iz zraka, Polarni san), Raftrek Trevel & Huck Finn, Škola krša, RED Adventure…
Ono što nas posebno veseli je buduća knjiga putopisa s respektnim izborom slika i kartografskih priloga – tekst je spreman za lektiru pa ćemo tako, vjerujemo, u idućoj sezoni putopisnih predavanja imati promociju knjige „Otočna Odiseja – Svjetionici u Hrvatskoj. Možda mu je boravak u Murskom Središću prvi put, a vjerujemo da ne i posljednji jer ima još puno, puno tema koje bismo voljeli čuti.
Hvala Kajak-Kanu klubu iz M. Središća na suorganizaciji. Nakon predavanja, sljedeći su dan neki članovi tog kluba s Markom u društvu kajacima veslali rijekom Murom.
Hvala Marku, želimo mu još mnogo, mnogo zanimljivih putovanja koja su većini nedostižna. Hvala što svoja proživljavanja i iskustva dijeli s drugima! Tako svi postajemo bogatiji.
SV

Info za Mrzli vrh, 24. 3. 2024.

Budući da je velik broj prijava za izlet, idemo s dva autobusa, iz M. Sredića u 4.45, iz Čakovca u 5 sati. Do petka ćemo pratiti vremensku prognozu. U slučaju slabog vremena izlet ćemo otkazati i prolongirati, nažalost, tek za iduću godinu. Javit ćemo u petak.

9. predavanje organiziramo zajedno s Kajak-kanu klubom – srijeda, 20. 3. 2024.

Otočna Odiseja do svih svjetionika u Hrvatskoj
Marko Kovač u medijskim krugovima poznat kao Putnik Lik, istraživač, geograf i geoekolog, vodič i edukator u pustolovnom turizmu, Splićanin sa zagrebačkom putovnicom dolazi nam predstaviti jedan od svojih pustolovnih projekata – Otočnu Odiseju; 100 dana veslanja kajakom po moru do svih svjetionika u Hrvatskoj u tri različite ekspedicije (Dalmacija, Istra i Kvarner te Palagruža).
Značajni su mu i ostali projekti: Put ka sreći (30-dnevno planinarenje od Zagreba do Splita u duljini od 750 km po planinama između dva najveća grada Hrvatske), Otočna Odiseja 2012 (47-dnevno veslanje kajakom po moru do svih naseljenih otoka u Hrvatskoj). Aktivan je i planinar, obišao je162 vrha HPO i dobitnik najvišeg priznanja HPS-a. Obišao je mnoge planinarske obilaznice, a između ostalog i Međimurski planinarski put. Prijatelji i ljudi koji ga znaju i prate na društvenim mrežama kažu da je prošao svaku planinu i svaki otok u Hrvatskoj, odnosno da nema kutka u Hrvatskoj gdje nije bio. Možda mu je boravak u Murskom Središću prvi put, ali ako nije, svakako ćemo saznati u srijedu, 20. ožujka u 19 sati u CZK Rudar. Dobrodošli! Uz šum valova putovat ćemo u kajaku do svih hrvatskih svjetionika!

Održano 8. Bundekovo putopisno predavanje

Sa Šantekom kao na krilima Jamesa Bonda projurili predivnim svjetskim planinama

U petak 15. ožujka 2024. Bundeki su ugostili Damira Šanteka, izuzetnog avanturista, svestranog putoholičara, novinara, glazbenika, ronioca…  Za nas planinare najinteresantnije njegovo životno poglavlje je ono o planinarenju koje je ukoričio u knjizi „Gdje misli nestaju“.

Vjerujemo da u svakodnevnim aktivnostima njegove misli imaju tako širok obzor mogućnosti da mogu nestati trenom u columbijske vlažne šume, autohtona nepalska sela, zelenu razigranost brojnih alpskih vrhunaca… na razna mjesta iz njegovog vrlo bogatog i raznovrsnog avanturističkog opusa.

Na Šantekovom je predavanju publika mogli doživjeti ljepotu života, pejzaže, trenutke pravih, autohtonih proživljavanja u dijelovima svijeta koji nisu dostupni običnom turistu, a poneki čak ni planinaru. Njegova smionost, odlučnost u ključnim izazovima, volja za istraživanjem ponijela nas je nepreglednim svjetskim destinacijama koje je upotpunio odličnom fotografskom pozadinom koja je svaku njegovu priču istinski posvjedočila.

Njegova knjiga putopisnih priča sa svjetskih planina donosi 34 priče iz 22 različite države sa svih kontinenata osim Australije.  Putopisi su nerijetko o vrlo nedostupnim i za planinarski svijet često neistraženim vrhovima tako da je, vjerujemo, zagolicao maštu mnogim planinarima, a možda i  motivirao na neke nove planinarske izazove.

Osim knjige planinarskih putopisa Šantek je napisao i knjigu ronilačkih putopisa „Ispod površine“ koju  će, nadamo se, zajedno s trećim naslovom putopisnih priča koji uskoro izlazi iz tiska predstaviti našoj publici već u sljedećoj sezoni.

Damiru želimo još puno izazova u visinama iznad oblaka, u dubinama ispod površine… i neka nam svoje doživljaje nastavi dijeliti.  Tako možemo s njim uživati i diviti se svijetu koji nas okružuje, a često nam je nedostupan… Ponekad je dovoljno da nam samo netko drugi predstavi svoju perspektivu gledanja na svijet, a to Šantek radi punim srcem. (SV)

Info za Sljeme, 17. 3. 2024.

Na Sljeme idemo s dva autobusa tako da će nam biti najfunkcionalnije da jedan bus dolazi u M. Središće i kreće u 6.40, a drugi iz Čakovca (Euro Unit) i kreće u 7.00 sati. U ČK će se čekati bus iz M. Središća, dopuniti oba busa i zajedno krećemo prema Zagrebu. Velika smo grupa pa molimo za još bolju pozornost i strpljenje.
Vaši vodiči

MRZLI VRH – 24.3.2024.

Planinarski izlet Mrzli vrh 24.3.2024. godine. Izlet je tehnički i kondicijski nezahtjevan. Prehrana je iz ruksaka, a par minuta od vrha nalazi se i dom “Mrzlek” u kojem je također moguće nešto pojesti. Prijave su online na www.bundek.hr  do četvrtka, 21.3.2024. godine, a do tog datuma se možete i odjaviti sa izleta, nakon tog datuma odjave su moguće kod vodiča ako postoji lista čekanja, u protivnom si morate sami pronaći zamjenu ili platiti kao da ste bili na izletu. Polazak iz Murskog Središća (autobusna) u 4,45 sati i Čakovca (Eurounit) u 5,00 sati. Broj prijavljenih je ograničen na 49, a udio dotacije za prijevoz je između 25 i 32 € (ovisno o broju prijava). Za odjavu ili više informacija kontaktirajte vodiče:  Sonja Vršić (091/545-7377) i Alojz Vršić.

S Planinarskom družinom “Fričeki” iz OŠ Belica na Papuku

Subota, 9. 3. 2024.
20- ak djece s učiteljicom i voditeljicom družine Ivanom te članovima Marijom, Zoranom i Mirjanom posjetilo je Park prirode Papuk i uživalo u proljetnim šumskim aplikacijama. Predivan dan iskoristili su za turu do Češljakovačkog visa (825 mnv), a nakon odmora i povratka do PD Jankovac obišli su i Skakavac. Čim su završili s hodanjem, počela je padati kiša pa je dodatno zadovoljstvo što se dan iskoristio na najbolji način – u hodanju, druženju i uživanju u proljeću!

SLJEME – 17.3.2024.

Planinarski izlet na Sljeme 17.3.2024. godine. Izlet je tehnički i kondicijski nezahtjevan. Prehrana je iz ruksaka. Prijave su online na www.bundek.hr  do četvrtka, 14.3.2024. godine, a do tog datuma se možete i odjaviti sa izleta, nakon tog datuma odjave su moguće kod vodiča ako postoji lista čekanja, u protivnom si morate sami pronaći zamjenu ili platiti kao da ste bili na izletu. Broj prijavljenih je ograničen na 49, a udio dotacije za prijevoz je između 13 i 17 € (ovisno o broju prijava). Polazak iz M. Središća u 6,40 sati, iz Čakovca u 7,00 sati i iz Varaždina u 7,15 sati. Ostali troškovi prijevoz žičarom i posjet vidikovcu HRT-a navedeni su na plakatu. Za odjavu ili više informacija kontaktirajte vodiče:  Sonja Vršić (091/545-7377) i Mladen Mavrin (098/922-7690).

8. Bundekovo predavanje u petak, 15. ožujka u 19 sati

Pozivamo vas na  putopisno predavanje i promociju knjige „Gdje misli nestaju“

Damir Šantek, dugogodišnji planinar i putopisac iz Zagreba, izuzetno je svestran čovjek: pjevao je u rock-bendovima, objavljivao stripove u tiskovinama, bio novinar, piše kratke priče, nagrađivani je fotograf, diplomirao je strojarstvo, otac je četvero djece, srednjoškolski profesor…  Posebna su mu strast putovanja, planinarenje i ronjenje, a svoja je iskustva s penjačkih avantura ukoričio u knjizi “Gdje misli nestaju” koju čine 34 putopisa popraćena zadivljujućim fotografijama.

Iako je u planinarskim krugovima već otprije poznat po svojim putopisima (u Hrvatskom planinaru, Scubalifu, Outdoorsu i Planinskom vestniku),  njegova knjiga ubrzo doživljava velik uspjeh i predstavlja ga široj javnosti kao vrlo zanimljivog i uspješnog putopisca koji će zasigurno mnoge motivirati na raznorazne planinarske izazove.

Šantek nas vodi vrhovima od Europe, Azije, Južne Amerike do Afrike i Bliskog istoka – kroz 22 države. Njegove su priče svjedočanstva uspjeha i neuspjeha, borbe sa samim sobom, suočavanja s drugim kulturama, civilizacijama, drugim vjerama, susreti s ljepotama manje dostupnih dijelova svijeta i ljudima koji su još uvijek iskreni i iskonski.

Ovo putopisno predavanje s promocijom knjige pružit će Vam priliku da čujete iz prve ruke pozadinu svake planinarske avanture, moći ćete postaviti pitanja, a imat ćete i priliku dobiti svoj primjerak knjige s autorovim potpisom i posvetom po promotivnoj cijeni od 20 €.

Vidimo se u petak, 15. ožujka 2024. u 19 sati, u CZK „Rudar“! Dobrodošli!

Patrikova indijska avantura u društvu s Jasenom Bokom; 7. Bundekovo predavanje

Patrik i Jasen predstavili zajedničku avanturu po Indiji
U CZK „Rudar“ u utorak 5. 3. 2024. publika je mogla uživati u predivnim krajolicima Indije uz rijeku Ganges, svetu rijeku Indijaca. Patrik Pintarić, međimurski poduzetnik, avanturist, planinar, pripravnik u HGSS-u, najesen 2023. dva je tjedna boravio u Indiji i predstavio svoj doživljaj prvog susreta s tom istočnjačkom kulturom; ljude, život, prirodu, suprotnosti sa zapadnjačkom kulturom… Zanimljivo predstavljanje nadopunio je Jasen Boko, njegov vodič na tom putovanju, poznati putopisac, književnik, dramaturg i novinar, koji je svojih 30-ak putovanja tom zemljom objedinio u knjizi „Život i smrt uz svetu rijeku“. Na vrlo živopisan način iznio je podatke o indijskoj povijesti, kulturnim fenomenima kasta, engleskom izrabljivanju, o životu uz rijeku Ganges od izvora do ušća. Govorio je o indijskom utjecaju svjetskih razmjera, ali i o njihovim problemima kao što su dogovoreni brakovi, dječji rad… Pripovijedao je o srdačnim ljudima koji žive u ekonomskom siromaštvu, dubokoj duhovnosti, njihovim nebrojenim hinduskim božanstvima i tako kao da nam svima pokušavao otkriti zašto ga je ta zemlja toliko zaokupila da joj se stalno vraća. A vraća se već za nekoliko dana… u zemlju za koju veli da joj se samo treba prepustiti, uroniti u nju… preispitujući svoje stavove, uvjerenja i način života kako bi postali bolji, otvoreniji i empatičniji ljudi. Jasen se vraća svojoj Indiji, Patrik uskoro putuje u nepalsku Himalaju… a mi samo možemo čekati sljedeću sezonu zimskih predavanja pa da ih opet ugostimo! Sretno, dečki! (SV)

7. Bundekovo predavanje, utorak – 5. ožujka 2024.

Život i smrt uz svetu rijeku – Patrikova indijska avantura u društvu Jasena Boke
Patrik Pintarić, poznati međimurski poduzetnik, veliki avanturist, planinar i pripravnik u HGSS-u, prošle je godine na dva tjedna otputovao u Indiju, ali ne sam, već kao član ekipe koju je vodio poznati hrvatski putopisac, novinar, književnik, dramaturg Jasen Boko. Budući da je Jasen svjetski putnik, „vječni nomad“ i vrhunski poznavatelj života u Indiji (autor je i knjige o putovanju od izvora do ušća Gangesa „Život i smrt na svetoj rijeci“), Patrik ga je pozvao kao svog gosta pa će zajedno predstaviti svoju turu i tako spojiti klasične ljepote Indije i život ulice, zemlje koja je različita od svega što smo upoznali.
Dva tjedna u Indiji, za koju je točnije reći da je stanje duha nego država ogromnih različitosti, promijenili su, tvrdi Patrik, njegovo iskustvo putovanja: „Vlastiti usponi i padovi natjerali su me iz svojih okvira i polako, ali sigurno, otvarali mi put prema dalekoj Indiji u kojoj sam, na neki neobičan, tajanstveni način, mogao gledati daleke horizonte i tako sve više upoznavati pravog sebe. “
Možda će ovo predavanje vama biti prvi posjet Indiji, ali postoji velika mogućnost da vam ne bude i posljednji. Mistični potkontinent Indija vas čeka! Dođite u utorak, 5. ožujka u 19 sati, u CZK „Rudar“ na fantastično putovanje! Čekaju vas Patrik i Jasen!!!

KREMENJAK – UČKA, 10.3.2024.

Izlet na Kremenjak – Učka, 10.3.2024. godine. Izlet je tehnički nezahtjevan, a kondicijski srednje zahtjevan, tura je duga cca 13 km te traje oko 6 sati. Prehrana je iz ruksaka. Oprema standardna planinarska prilagođena vremenskim uvjetima. Dotacija za prijevoz autobusom iznosi od 30 do 34 EUR-a (ovisi o broju prijavljenih). Broj osoba je ograničen na 49. Polazak iz M. Središća u 5,00 sati, iz Čakovca u 5,15 sati i Varaždina 5,30 sati. Povratak u Međimurje poslije 21 sat. Prijave online na www.bundek.hr do četvrtka 7.3.2024. godine do kada se možete i odjaviti sa izleta nakon toga odjave su moguće ako postoji lista čekanja ili si morate pronaći zamjenu,  u protivnom plaćate prijevoz kao da ste bili na izletu. Više informacija na plakatu niže i kod vodiča Krune Petričević 098/828-809 i Josipa Hrešć 098/502-462.

„Sitni bogovi“ pobijedili 1201 km i stigli do Grčke

Centar za kulturu bio je ispunjen vjernom publikom koja je 28.2. putovala biciklima sa šestoricom simpatičnih dečki do Hellasa (Grčke), točnije do mjesta Paralije.
Naši dečki Robert Bogdan i Mihael Zamuda predstavili su svoje osmodnevno biciklističko putovanje iz srpnja 2023. Na put su krenuli iz Murskog Središća, po kišnom vremenu, prošli Podravskom magistralom do Dunava, preko Vukovara, Iloka, Fruške gore, Novog Sada, stigli do Beograda te nastavili prema jugu tokom rijeke Morave. Preko Paraćina, Niša, Leskovca stigli na makedonsku granicu, razgledali Skopje i dobro okupani suncem stigli do zemlje bogova, mislioca i matematičara. Za osam dana stigli su u naručje Olimpa… Robertovoj ekipi bila je to 11. tura, a Mihael je bio najmlađi i po prvi put im se pridružio. Kako su se pripremali, što su sve nosili, kako organizirali pojedini dan – iz dana u dan vodili su nas predivnim krajolicima balkanske ture koja je odisala pozitivizmom i prijateljskim doskočicama i zezancijama. Svoje su predstavljanje začinili brojnim anegdotama i na taj se način nadopunjavali i svoje doživljaje podijelili publici koja je imala osjećaj da je dio njihove ekipe. „Balkansku turu“ do Grčke činili su: Saša Matić, Robert Bogdan, Krunoslav Žilavec, Zvijezdan Tuksar, Mihael Zamuda te njihov prijatelj Miroslav Malijević iz Banja Luke. Na kraju predavanja zahvalili su se odličnoj logostici, svojim obiteljima, DVD Peklenica, Gradu MS i PD „Bundek“.
Hvala vam dečki što svoje putovanje dijelite, što širite obzore onima koji ne mogu ili ne misle krenuti u takve izazove. Motivacija ste mnogima, pozitivci koji svoje dobre vibracije nesebično širite oko sebe. Želimo vam još mnogo ustrajnih izazova, mnogo lijepih tura! Čekamo vas i iduće godine! (SV)

6. predavanje: Hellas! Sitni bogovi stižu biciklom

Naših pet dečki s područja grada u srpnju 2023. biciklom se uputilo na njihovu 11. zajedničku turu (Saša Matić, Robert Bogdan, Krunoslav Žilavec, Zvijezdan Tuksar, Mihael Zamuda te njihov prijatelj Miroslav Malijević iz Banja Luke). Ovaj put su krenuli iz Murskog Središća, a bicikle smirili tek u grčkoj Peraii. Krenuli su popraćeni kišom pa guštali panonsku nizinu do Dunava. U Beogradu su skrenuli tokom Morave prema jugu te dobro okupani suncem stigli do zemlje bogova, mislioca i matematičara. A njihova je matematika bila jednostavna: biciklirati, uživati, prihvatiti svaki izazov i doći u jednom komadu do Grčke. Za osam dana stigli su u naručje Olimpa… a želite li čuti i vidjeti još koju crticu s toga putovanja,  dođite na putopisnu večer u srijedu 28.2.2024 u 19 sati! Vidimo se!

 

Runolisti za 2023. godinu + 26. Vincekov pohod

Svaki član vodi svoju evidenciju aktivnosti  i do 29.2.2024. godine može podnijeti popis vlastitih aktivnosti za nagrađivanje runolistima.  Nagrade u vrijednosti runolista moći će se realizirati u tekućoj godini 2024. kod izleta, pohoda ili kupnje majice i NE MOGU SE PRENOSITI NA DRUGU OSOBU. Vrijednost jednog runolista iznosi 7 EUR-a.
SVAKI ČLAN MORA OBRAZAC SAMOSTALNO POPUNITI ONLINE DO 29.2.2024. godine.
Tijekom ožujka 2024. godine Povjerenstvo za dodjeljivanje nagrada pregledat će popise aktivnosti, razmotriti ih te zajedno s IO  donijeti konačne odluke o nagrađivanju.  Kada korisnik želi koristiti runolist kod izleta dužan je o tome obavijestiti vodiča prilikom  plaćanja izleta.
 
 

Planinarenje po otoku Braču – 30.5. – 2.6.2024.

Pozivamo vas na planinarenje po otoku Braču od 30.5. do 2.6.2024. godine. Prijave online do 1.3.2024. godine, do tog datuma je potrebno i uplatiti 70 € za prijevoz. Uplate za prijevoz primaju se četvrkom od 17 do 19 sati u prostoriji PD Bundek u Murskom Središću, kod plaćanja dotacije za prijevoz prijavite s kim ćete biti u sobi. Također, do tog datuma se možete i odjaviti sa izleta. Nakon tog datuma odjave su moguće samo ako postoji lista čekanja, u protivnom si morate sami pronaći zamjenu ili platiti kao da ste na izletu bili. Smještaj je u dvokrevetnim i trokrevetnim sobama u Waterman resortu u Supetru, cijena noćenja je od 200 do 220 EUR-a. Popust od 50% za dijete do 14 godina u sobi sa dvije odrasle osobe i 20% za dijete u sobi sa jednom odraslom osobom.  Slanjem ove prijave prihvaćate cijenu i uvjete navedene u opisu izleta. Ide se autobusom, a na raspolaganju je 98 mjesta. Detaljan plan izleta biti će objavljen naknadno. Za odjavu ili više informacija kontaktirajte vodiče: Sonja Vršić (091/545-7377) i Mladen Mavrin (098/9227-690).  Vodič ima pravo izmjene programa izleta obzirom na objektivne okolnosti na terenu. 

 

 

Održana izvještajna godišnja Skupština PD Bundek

Hlapičina, Društveni dom; petak 16. veljače 2024.

U lijepom Društvenom domu u Hlapičini održali smo izvješajnu Skupštinu na kojoj su, osim članova Bundeka, nazočili i brojni gosti i uzvanici: Dražen Srpak, saborski zastupnik i gradonačelnik GMS, Jadranka Čoklica, dopredsjednica HPS-a, predstavnici PD Ljutomer, HPD „Međimurje, PD Lendava i PD Prelog.

Predsjednica Sonja Vršić u izvještaju za 2023. godinu govorila je o brojnim aktivnostima matičnog društva, od pohoda, izleta i visokogorskih tura, kuhanja kotlića, akcija čišćenja i markiranja i niza drugih aktivnosti i pomoći drugim društvima. Bilo je preko 40 izleta matičnog društva, a podružnica Cipelcug na čelu s Edom Lukmanom organizirala je izlete gotovo svaki vikend. K tome treba pridodati aktivnosti podružnice Lončeki iz Čakovca, Malih planinara iz Belice i 2. OŠ Čakovec, DV Maslačak, skupine OSI… Gotovo svaki tjedan PD Bundek odradi dvije do tri aktivnosti. Organizirali smo 10 putopisno-planinarskih predavanja u zimskom periodu i ugostili brojne avanturiste koji su predstavili svoje uspone, ture, knjige, filmove… Prošle smo godine organizirali 25. Vincekov pohod s 2400 sudionika s velikom tombolom u dvorani i u 11. mjesecu proslavili 25 godina rada s brojnim aktivnostima. I dalje je odlična suradanja s udrugama u okruženju, planinarskim udrugama HPD Međimurjem, PD Lendavom, PU „Gojzerica“ iz Pule, PD Ljutomer i mnogim drugim… Odlična je suradnja s Gradom, TZ Mura i gorice, CZK Rudar,  HGSS Stanicom Čakovec, DVD M. Središće i Križovec. Na kraju izvješća predsjednica je zahvalila svim aktivistima na uspješnom radu i promicanju planinarske kulture među svim generacijama, zahvalila je i svim donatorima i sponzorima koji nas prate financijski ili materijalno.

Od ukupno 491 člana, prošle je godine bilo učlanjeno 340 seniora, 87 umirovljenika i 64 juniora, od toga 11 predškolaca koje besplatno učlanjujemo ako je barem jedan roditelj član. Imamo relativno jaku vodičku sekciju koju planiramo pojačati s nova 4 vodiča, a imamo i aktivne markaciste koji brinu o 35 km planinarskih staza.

Plan za 2024. nastavak je dosadašnjeg rada, dosadašnjih tradicionalnih tura, ali i mnogih novih tura i pohoda. Matično društvo planira preko 40 izleta, od kojih ima zimskih i ljetnih visokogorskih tura koje organiziramo s HPD Međimurje, ali i brojnih zajedničkih izleta s PD Lendava. Od projekata naglasak je u ovoj godini registracija ŠKS pri HPS-u,  markiranje i otvorenje Puta prijateljstva s PD Ljutomer. Mnogo će se i dalje raditi s malim planinarima, osobama s invaliditetom, a u zimskom ciklusu i ove će godine biti 10-ak zanimljivih predavanja od kojih je polovica već realizirana.

Za najplaninarku u 2023. godini proglašena je Sonja Vršić koja već 20. godinu obnaša dužnost predsjednice Društva.

Sve je nazočne pozdravio i Gradonačelnik koji je Društvu čestitao na aktivnostima, brojnim uspješnim projektima te na suradnji, a na kraju samog službenog dijela čestitkama se pridružila i dopredsjednica HPS-a Jadranka Čoklica koja je govorila o brojnim akcijama HPS-a  u sklopu obilježavanja 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj među kojima je i naš 26. Vincekov pohod. Nakon toga su i  predstavnici ostalih udruga zahvalili na suradnji i novim aktivnostima koje ćemo zajedno organizirati.

Nakon službenog dijela upriličen je domjenak (kuhar Kristijan je skuhao odličan gulaš), a vrijedne članice počastile nas kolačima… uz čašicu dobrog vina druženje se nastavilo.

Na kraju skupštine možemo naglasiti zajedničke želje koje su se mogle iščitati iz govora uzvanika i gostiju, a to su – zdravlja i snage da što duže hodamo predivnim krajolicima planina, da se družimo i budemo složni i sretni!!! Nek´ se ispune želje! (SV)

Fotografije: Karolina Ščavničar

https://photos.app.goo.gl/vaFLo1VfYmgiZS8G8

 

 

 

 

5. predavanje: Put sv. Mihaela /Normandija; Siniša Golub i Mihaela Mesarić

U lipnju 2023. godine, Mihaela Mesarić i Siniša Golub, oboje s korijenima iz Murskog Središća (po majčinim linijama) prošli su Put. Sv. Mihaela u Francuskoj. To je hodočasnički put manje poznatiji od Camina Svetog Jakova, manje “korišten” pa time s više izazova oko dnevne logistike samih hodača. Kuda vodi put do Mont Saint-Michela, kako Francuzi dočekuju hodače, koliko su duge dnevne hodačke dionice, ali i što čovjek otkrije na putovanjima od kojih ne očekuje nebeska čudesa? Koje su ovozemaljske spoznaje hodači pronašli na putu? Odgovori uskoro!!!

 

Hrvoje Jurić s Puta sjevera u najsjeverniji hrv. grad

Čopor dlakavih „beštija“ pod ravnanjem Slavonca Hrvoja s prošlogodišnjom pričom o putovanju na sjever do Nordkappa stigao je utorak 13. veljače u najsjeverniji hrv. grad. Hrvoje je predstavio svoje značajne životne projekte i s mnogo mudrosti i iskustva govorio o svojim pripremama, putu oko svijeta 2019. godine te o putu na sjever 2023.
Vrlo jednostavan i skroman, s puno je topline i empatije govorio je o svojim korijenima, svojoj obitelji i svojim prijateljima koji su mu na putu do ostvarenja ciljeva bili važna karika, potpora i utjecaj. Voli pričati o mudrosti bake Šokice koja se još uvijek brine o njegovim životnim odlukama.
Predstavio je svoje dosadašnje projekte koje je oblikovao u četiri knjige: Marijanov put, Cestom leda do kraja svijeta, Na rubu i Put sjevera. Pričao je svojoj snazi i slabostima, o svojim sunčanim i oblačnim danima, o svojim teškim počecima i pronalaženju sebe i svojih htijenja.
Hrvoje živi svoj san, posao mu je hobi u kojem uživa. Principijelan je u suživotu s prirodom. Pred sobom ima mnogobrojne projekte kojima će predstaviti skrivene ljepote Hrvatske, ali i otići na Island te završiti mnoge druge projekte.
Max i Ena značajna su mu potpora. S njima je on potpun, s njima dijeli svoje svakodnevne radosti i tuge, svoje pobjede, ali i poraze.
Na kraju su predavanja mogli postavljati pitanja te kupiti knjigu ili komplet i tako upotpuniti svoju putopisnu biblioteku.
Želimo mu puno ustrajnosti, sreće i hrabrosti na svom putu, mnogo stabilnih dana, biciklističkih pobjeda i veselih druženja sa svojim dlakavim ljubimcima.
Hrvoje Jurić, Bundeki te čekaju!
(SV)

4. predavanje: Hrvoje Jurić, Ena i Max na putu prema Nordkappu

Nakon 45 dana putovanja električnim biciklom od Osla do Nordkappa Ena, Max i Hrvoje prešli su više od 2100 kilometara Norveške, po zimi! Na ekstremnim temperaturama, koje su znale ići i ispod -40 Celzijusa, dnevno su prelazili između 70 i 100 kilometara. Dok je Hrvoje biciklirao, Ena i Max nalazili su se u posebno opremljenoj prikolici – prolazili preko Skandinavskog gorja, pratili cestu uz prekrasne fjordove sve do krajnjeg sjevera omeđenog snijegom i ledom.
Za vrijeme putovanja preko Facebook stranice „Giant World Tour by Hrvoje Jurić“ preko 3 milijuna ljudi pratilo je objave, od čega je oko 400 000 direktno bilo uključeno kroz komentare i druge reakcije.
Svaki petak za vrijeme putovanja (sredina veljače – kraj ožujka) u emisiji „Dobro jutro, Hrvatska“ objavljen je dvominutni video u kojem su prikazane dogodovštine ovog nesvakidašnjeg čopora.
O projektu je pisano u svim hrvatskim i regionalnim medijima, a BBC Balkan je napravio i kratak video.
Ovaj projekt nastavak je na putovanje oko svijeta, koje je Hrvoje realizirao 2019. godine i time neslužbeno postavio četiri Guinnessova rekorda.
O projektu u medijima:
Nakon predavanja moći će se kupiti i knjige, pojedinačno Put sjevera po cijeni od 30 € i u kompletu za 50€.
S Hrvojem će doći i njegovi čupavi suputnici! Dobrodošli!

Matija Krznar: Od Međimurja do Himalaje, 7. veljače 2024.

Matija je u tri godine planinarskog iskustva kročio na vrhove od kojih i dugogodišnjem planinaru zastane dah. U srcu topao, u mišicama snažan, u glavi izdržljiv – sve su to uvjeti bez kojih se ne može ni pomisliti da bi takvi vrhovi bili dostižni. Ipak, Matija je sve to spojio u sinergiju čiji je rezultat bio dobitna kombinacija za najfotogeničniju planinu Himalaje – Ama Dablam.

Strast prema planinama i osvajanju sve viših vrhova postali su njegov novi osobni projekt – Mountains of my life.

Rođeni Međimurac – iz Domašinca, živi i radi u Zagrebu, svoj je planinarski put započeo Dinarom,  s Bad Company ekipom HPD „Međimurje“ odlazio je na neke bliže i dalje alpske vrhove. Ubrzo su mu se ukazivali sve veći i jači planinarski izazovi. Nakon Mont Blanca za koji kaže da je vrlo naporan i test za neke tehnički i kondicijski zahtjevnije vrhove, Matija odlazi na Aconcagvu, najviši vrh Sj. i Južne Amerike, švicarske četritisućake  te mnoge druge.

Na predavanju u CZK „Rudar“ 7. 2. 2024. Matija je pred 90-ak gledatelja, članova obitelji, prijatelja, planinara, predstavio svoj planinarski put koji je finalizirao pripremom i samom realizacijom do sad najvećeg svog planinarskog projekta- usponom na Ama Dablam, vrh od 6812 m koji se nalazi u centralnom dijelu područja Kumbu i nezaobilazna je vizura na treku do Mt. Everesta, u Himalaji u Nepalu.

Biti u društvu te planine velika je privilegija, a stajati na njezinom vrhu pothvat kojem se samo možemo nakloniti.

Matija je vrlo motivirano  vodio publiku prostranstvima svojih planina na kojima se pripremao, a kulminirao usponom na vrh Ama Dablama. Svi su nazočni s njim gazili i uzdizali se prema vrhu, prolazili tehnički zahtjevnim dijelovima od kojih zastaje dah kako bi ponosno kročili na sam vrh s kojeg je pogled zastajao na brojnim osamtisućacima. Osim uživanja u himalajskim vizurama, Matija je govorio o intenzivnoj kondicijskoj pripremi, prehrani, opremi, aklimatizaciji, financijskim izdacima, o promišljanjima u trenucima kad te zahtjevnost i izazovi stavljaju u kušnju, o budućim i novim pothvatima, o predivnoj ljudskoj niti koju čini obitelj i prijatelji.

Bilo je i dosta upita publike koja ga zainteresirano pratila, a Matija je bio pripremljen pa i neke nagradio fotografijama – posterima planina. Matija je autor knjige „Putnik kroz visine“ koja uskoro izlazi iz tiska pa se nadamo da će još koji put biti Bundekov gost (vjerujemo da će to u doglednoj budućnosti  biti i neki osamtisućak). Do  tada možete popratiti njegovu stranicu: https:matijakrznar.com te doživjeti iskustvo ekspedicije i popeti se u svijet spektakularnih svjetskih planina čitajući njegove zapise s planinarenja.

Sretno, Matija! Vodit ćemo se tvojom spoznajom da život možemo mijenjati odlukama, svojom energijom i poduhvatima. Želimo ti još mnogo, mnogo ispravnih, izazovnih i pametnih odluka i poduhvata, mnogo strasti i užitaka u planinama! (SV)

 

LJUBAVNA CESTICA – Crikvenica, 18.2.2024.

Ljubavna cestica je najljepša šetnica na crikveničkom području, simbioza prirodnih i kulturnih ljepota. Izlet je tehnički i kondicijski nezahtjevan. Prehrana iz ruksaka. Oprema standardna planinarska. Broj prijavljenih je ograničen na 49. Dotacija za prijevoz autobusom od 26-30 EUR-a (ovisi o broju prijavljenih). Prijave online na www.bundek.hr do 15.2.2024. godine, do tada se možete odjaviti ili naći zamjenu, u protivnom plaćate mjesto kao da ste bili na izletu. Više informacija kod vodiča i na plakatu. Vodiči Kruno Petričević (098/828-809) i Josip Hrešć (098/502-462).

 

3. predavanje: Matija Krznar: “Od Međimurja do Himalaje” 🏔️

Dragi ljubitelji planinarenja i visinskih izazova,

PD Bundek s veseljem najavljuje putopisno predavanje Matije Krznara:  Od Međimurja do Himalaje! 

Datum:     7.2.2024 (srijeda)

Vrijeme:   19:00 sati

Lokacija:   Centar za kulturu “Rudar” – Mursko Središće

Matija Krznar, prvi Međimurac koji se popeo na spektakularni himalajski vrh – Ama Dablam 6812m, podijelit će s nama svoje životno putovanje od rodnog Međimurja do himalajskih visina!

Ulaz slobodan!

Očekujemo vas u srijedu 7.2. u 19h na predavanju koje će vjerujemo razbuditi vašu strast prema planinama i motivirati vas na vlastite visinske podvige!

#matijakrznar #PDBundek

ČLANARINA – obavijest

Obavještavamo članove da je od 5.2.2024. godine članarinu moguće produžiti i u Čakovcu i to u “Optici Mavrin” u Čakovcu, Kralja Tomislava 7. 

Napominjemo da je moguće produžiti samo članarinu kod koje nije potrebna zamjena članskih iskaznica, u slučaju da je iskaznica popunjena članarinu je moguće produžiti u prostorijama društva u Murskom Središću, četvrtkom od 17 do 19 sati.

Bundeki ugostili “Ekstrema”

U srijedu 31. siječnja 2024.u CZK „Rudar“ poznati hrvatski alpinist Željko Bockovac zainteresiranoj je publici predstavio svoju treću knjigu „ Ekstrem“ koja u 15 autobiografskih priča govori o njegovim odabranim planinarskim i alpinističkim doživljajima.
Izuzetno zanimljivo interaktivno predavanje odisalo je istinskom Bockovom pričom koja je krenula od najmlađih dana i skrivenih odlazaka na okolne vrhove najbližeg Biokova pa preko mnogobrojnih alpskih vrhova u prostranstva Južne Amerike i na istok u Himalaju. Govoreći o realnim proživljavanjima planinara, od stjecanja prvih iskustava pa preko strahova, želja, nadanja, sreće u nesreći, prisjećanja na izgubljene planinarske prijatelje, Bocko je stasao u vrlo iskusnog planinara koji planinu doživljava ne samo kao izazov, već i kao saveznika i mjesta u koje danas može voditi i svoju obitelj. Planina je za svakoga, ovisno o individualnim mogućnostima i htijenjima, tvrdi Bockovac, ali i njegova je knjiga za svakoga, od početnika do iskusnog alpiniste jer svatko može pronaći nešto za sebe.
Budući da je Bockovac po prvi put boravio u najsjevernijem hrvatskom gradu, nije skrivao iznenađenje ljepotom grada, prostorom dvorane te Bundekovim gostoprimstvom i himnom društva koja ga je oduševila.
Vjerujemo da će Bocko još koji put doći u naš grad s nekom novom knjigom ili nekim novim planinarskim pričama. Želimo mu još puno planina, puno izazova, a zahvaljujemo se i našoj podružnici „Lončeki“ i Bojanu Bariću koji nam je Bocka i doveo u naš grad.
Bocko, sretno dalje!!!
SV

ZIMSKI POHOD NA PECU – 3.2.2024. (subota)

 

 

Vodimo vas na 35. zimski pohod na Pecu (Kordeževa glava 2125 mnv). Pohod je kondicijski zahtjevan, oko 7 sati hoda u zimskim uvjetima. Prehrana iz ruksaka, ali postoji mogućnost obroka u domu na Peci. Potrebna je standardna oprema prilagođena zimskim uvjetima. Cijena oko 27 EUR-a, ako je prijavljeno 35 osoba. Prijave na www.Bundek do 31.1.2024. godine, do kada se možete i odjaviti kod vodiča.  Vodiči Nenad Puškadija (099/218-0614)  i Sunčana Glavina (099/259-1663). Više informacija na plakatu i kod vodiča.

 

 

 

 

Članarina – obavijest

U četvrtak 21.12.2023. godine započinjemo sa prodajom članskih markica za 2024. godinu.

Članarina se može platiti svaki četvrtak (do 28.3.2024. godine, nakon toga po dogovoru) od 17 do 19 sati u prostoriji PD “Bundek”,  Trg B. J. Jelačića 10, Mursko Središće. 

Članarina za 2024. godinu ostaje ista kao i za 2023. godinu

5€ – zelene markice (mladež), djeca predškolske dobi besplatno ako je jedan roditelj učlanjen

7€ – crvene markice (umirovljenici)

10€ – plave markice (seniori)

Tapolca, Somló, 26. 11. 2023.

Predivan, pravi zimski, hladan i vjetrovit dan s dalekim vidicima. Nas pedesetak započelo je šetnju centrom Tapolce (ovaj put bez ulaza u podzemno jezero), kratkim obilaskom Devecera ( iz busa) te usponom na vrh Somlò, 431 mnv, poseban vinski breg s izuzetnim sortama grožđa i autohtonim vinogradima na ostacima vulkanskog tla. Napravili smo kružnu turu od 8 km, obišli vidikovac na vrhu i stari grad, a pri silasku posjetili jednu privatnu vinariju i isprobali nekoliko vrsta vina, od kojih su najpoznatiji po “ovčjem repu”, “lipovom listu” i šiponu. Nakon pravog zimskog duha bilo je ugodno sjesti u topli autobus. Usput smo se provozali kroz Sumeg i Hevis i oko 19 sati vratili se u Međimurje.

Proslavili 25 godina, 17. 11. 2023.

U petak 17. 11. 2023.  u Centru za kulturu “Rudar” svečano smo obilježili svojih 25 godina postojanja u krugu svojih članova, prijatelja i suradnika. Svečanost su svojim predivnim glazbenim izvedbama upotpunili glazbenici Leona Balent i Nenad Srpak, a program je vodila Pavla Mesarić.

Nakon društvene himne „Planine volimo, vrhovi nas zovu“ nazočne je pozdravila predsjednica Sonja Vršić i čestitala Bundekima obljetnicu, a čestitkama se pridružio Dražen Srpak, saborski zastupnik i gradonačelnik M. Središća i Jadranka Čoklica, dopredsjednica Hrvatskog planinarskog saveza.

U izvješću o radu predsjednica je naglasila brojne aktivnosti od kojih je Vincekov pohod najizazovniji, izdvojila je rad podružnica „Lončeki“ i „Cipelcug“, rad s djecom, mladima, osobama s posebnim potrebama, govorila je o vodičkoj i markacističkoj sekciji te zahvalila svima na rezultatima rada s kojima smo prepoznatljivi u planinarskim krugovima, ali i šire.

Nakon predsjedničinog izvješća uslijedilo je svečano potpisivanje Sporazuma o suradnji s PD Ljutomer jer ćemo zajedno trasirati i markirati Put prijateljstva od Mađerkinog brega do Jeruzalema. Predstavljen je i redizajan Malog planinarskog dnevnika pa kad naši mlađi članovi Bundeka (do 15 godina) skupe 10 žigova dobivaju poklon – pojasnu torbicu. Na taj način želimo mlade još više animirati za planinarenje i boravak u prirodi.

Glazbene točke razbijale su monotoniju govora, a nakon toga uslijedila je podjela priznanja; najprije HPS-ovih nagrada koje je podijelila Jadranka Čoklica, dopredsjednica – posebnu plaketu primio je Stanko Nemec za 25 godina uspješnog rada i doprinosa razvoju planinarstva, a brončani znak primio je Krunoslav Tarandek.

Predsjednica je zajedno s dopredsjednikom Renatom Pahorom podijelila zahvalnice i poklone svojim članovima za 5, 10, 15, 20 i 25 godina uspješnog rada, lojalnosti, pomaganja i promoviranja rada našeg Društva i općenito planinarenja.  Zahvalnice su dobili i brojni suradnici koji nam pomažu u organizaciji različitih aktivnosti, a ponajviše za Vincekov pohod.

Našim članovima obratili su se i gosti i čestitali nam na radu, mnogi se prisjetili zajedničkih aktivnosti i tako lijepim riječima uljepšali naš značajan jubilej. Na samom kraju predsjednica se zahvalila još jednom svim članovima, suradnicama i prijateljima na dolasku, podršci, pomoći, a zahvalu s poklonima uputila je i predala odličnoj voditeljici i glazbenicima Pavli, Leoni i Nenadu. Sve je nazočne pozvala na nastavak neobaveznog druženja.

SV

Pogled – udruga za autizam s nama na ŠKS, 18. 11. 2023.

 
Naši su vodiči (Sonja, Zlatko, Ana i Mladen, uz Jožinu podršku) vodili osnovnoškolce i odrasle članove udruge Pogled (udruge za autizam) dijelom Štrigovske kružne staze. Lišće je šuškalo pod nogama, boje su se prelijevale u šarenom spektru pa smo doživjeli pravi jesenski dan. Na Mađerkinom bregu napravili smo dužu pauzu, popeli se i na vidikovac te se kasnije uputili prema Leskovcu gdje ih je dočekao autobus. I roditelji i djeca su bili puni dojmova, a naša druženja će se redovito nastaviti.
Bravo za sve nas!!!

MAĐARSKA – Somlo, 26.11.2023.

Pozivamo Vas na novi planinarski izlet – MAĐARSKA – Somlo. Izlet je tehnički i kondicijski nezahtjevan..Broj prijavljenih je ograničen na 49, a cijena prijevoza je između 15 i 20  EUR-a, ovisno o broju prijavljenih.. 

Prijave su online na www.bundek.hr do četvrtka 23.11. do kad se možete odjaviti ili pronaći zamjenu, u protivnom se plaća prijevoz. Polazak iz  Čakovca (EURO UNIT) 6,30 sati, Murskog Središća (autobusna) 6,50 i Lendava (autobusna) 7,00  sati po potrebi. Vodiči : Sonja Vršić (091/545-7377) i Edo Lukman (098/171-7295). Više informacija na plakatu ispod. 
 
 
 

12. Martinjski pohod, 12. 11. 2023.

U nedjelju 12. 11. 2023. okupili smo se u Svetom Urbanu kako bismo obišli stazu oko Urbana ( preko Rimščaka, Gorščice, Stanetinca, Malog i Velikog Kozlovčaka do Bartolićeve kleti). Oko 8.5 km staze kroz šumu, preko livada, po makadamu, malo i po asfaltu, s degustacijom vina kod obitelji Medenjak prošli smo za nekih 3.5 sata. Jutro je bilo prohladno, s mrazom, ali se kasnije sunce potrudilo ugrijati naše brege pa se martinjski obred kod obitelji Bartolić mogao pratiti na ugodnoj temperaturi. Meštri Josip i Kruno obavili su martinjske litanije, a svi smo skupa nazdravili mladome vinu. Pali je pripremio šnicle, bilo je različitih salata tako da nitko nije mogao ostati gladan. Za „brdo“ kolača zahvaljujemo vrijednim članicama koje su nas opet razveselile svojim slatkim delicijama. Osmijesi na licu govore da je Edo osmislio odličnu turu, primjerenu jesenskom datumu, očekivanim uvjetima nakon obilne kiše, velikoj skupini, turu koja je bila nova, nepregažena i zato vrlo zanimljiva svima. Predivni jesenski valovi bližih brežuljaka, plavetnilo Ivanščice i Ravne gore, daleki vrhovi snježnih planina nagradili su nas pogledima od kojih nam je zastao dah. Uz odlično društvo (oko 110 sudionika), dobre domaćine Bartoliće… bio je to još jedan ispunjen dan u lijepim našim međimurskim bregima!(SV)

 

S “Ftičekima” iz OŠ Belica na Okiću u Samoborskom gorju

Nova generacija malih planinara 4. 11. 2023. pohodila je impozantan vrh Okić. Pod vodstvom vodiča Zlatka, Dražena i Sonje uživali su u lijepim vodicima s Okić-grada. Nakon vrha spustli smo se do Planinarskog doma Maks Plotnikov i krenuli prema mjestu Rude i Rudniku svete Barbare. U rudniku smo čuli mnoge zanimljivosti, a ” kovač” nam je prezentirao stari obrt koji je nekad bio jako cijenjen i toliko potreban rudarima. Iako su samoborske kremšnite izostale, počastili smo se u Mc Donaldsu i tako odlično iskoristili subotu… bez kiše! Bravo za male planinare i njihovu voditeljicu Ivanu!
 

Izvor Mure 27.8.2023.

Na tradicionalni izlet na izvor Mure, pun bus krenuo je unatoč mnogim problemima u njegovoj pripremi, lošoj prognozi, problemima sa lokalnim prijevozom,…
Nakon dolaska do doma Sticklerhütte 1750m, manja grupa, (5 jakih) krenula je na Weißeck 2711m, dok je standardna grupa krenula laganom stazom prema glavnom cilju dana, izvoru Mure 1898m. Nakon osvježenja i fotkanja, većina je produžila sve težom stazom prema sedlu Schmalzscharte 2444m, do kojeg je uspjelo doći 17 planinara. Bilo je i “krštenja” sudionika kojima je ovo bila rekordna visina.
Nakon kraćeg odmora i uživanja u spektakularnom pogledu, grupa se vraća i na izvoru susreće “grupu Weißeck”, koja je uspjela još i do tamo doći.
Sljedio je još spust do doma i busa ta vožnja u Međimurje koja je završila prije ponoći.
Plan izleta je bio više nego ostvaren, vrijeme savršeno, ekipa odlična,…
Vrhunski iskorišten dan.

IZVOR MURE – Hohe Tauern, Austrija, 27.8.2023.

Pozivamo Vas na planinarski izlet, na izvor Mure – Hohe Tauern. Izlet je tehnički i kondicijski nezahtjevan.
Broj prijavljenih je ograničen na 49, a cijena je 35 EUR-a te još 10 EUR-a za mali autobus koji vozi do planinarskog doma Sticklerhutte.
Prijave su online na www.bundek.hr do četvrtka 24.8. do kad se možete odjaviti ili pronaći zamjenu, u protivnom se plaća prijevoz. U slučaju liste čekanja obavezno pratiti stanje do 25.8. kada će biti objavljenja konačna lista. Polazak iz Čakovca (Euro-unit) u 04,00 sati i Murskog Središća (autobusna stanica) u 04,15 sati. Vodiči Kruno Petričević (098/828-809) i Ilija Višić (098/562-986).

                 

Bundeki na Velikom Drgomalju i Kamenjaku, 15. 7. 2023.

Rano jutro započelo je više nego izazovno, upali smo u prometnu gužvu kakvu još nismo doživjeli pa nam je do Delnica trebalo dobra četiri sata. Naoružali smo se strpljenjem pa smo svi jedva čekali izlazak i planinarenje. Srećom, dočekala nas je šuma prema Drgomalju, ali je ponestajalo vjetra te smo svi jedva čekali da se popnemo do neke visine kako bismo grabili svježinu i više zraka. Tek je tu počela uživancija. Osupnula nas je ljepota livada, šume, daleki vidici. Na prvom vrhu Zlatko je skuhao kavu te tako naš pl. standard obogatio barem jednom dodatnom zvjezdicom. Nakon spuštanja autima smo krenuli do mjesta podno Kamenjaka. Bilo je već 15 sati, pripeka – a mi pred sobom imali predivan šumski put čitavo vrijeme u hladovini. Za sat vremena, s mnogim fotostajankama popeli smo se na Kamenjak i ostali zadivljeni pogledima koje nam je pružio. Jedna se ekipa izdvojila i otišla do Malog Kamenjaka, a zajedno smo se ubrzo opet okupili kod auta i krenuli, ne baš gužvatom cestom, do Međimurja. Bio je to izlet za pamćenje: odlična ekipa, dobro druženje, lijepi daleki vidici, vrućine, gužve na cesti… Sve su to čari planinarenja! Na izletu su sudjelovali: Ana, Nevenka, Branko, Bojana, Dejan, Drago, Biba te vodiči Zlatko i Sonja. Bravo za sve! Posebne čestitke Dejanu, članu OSI skupine, dijabetičaru koji uspješno kontrolira i regulira svoj šećer u raznim izazovnim situacijama!

Bundeki na devetodnevnoj srpsko-makedonskoj planinarskoj avanturi

Početkom srpnja, točnije od 30. 6. do 9. 7. 2023. članovi PD „Bundek“ u suradnji s PD „Lendava“ organizirali su  planinarsko-turistički višednevni izlet povodom 25 godina postojanja.

Midžor, najviši vrh Srbije

Rano ujutro 1. 7. 2023. 46 planinara sretno je stiglo na Staru planinu s ciljem da se popnu na Midžor (2168 mnv). Midžor je najviši vrh srpskog dijela Stare planine i najviši vrh Srbije te je prirodna granica između Srbije i Bugarske. Planinari su hodali predivnim travnatim padinama prepunim planinskog cvijeća i uživali u ljepoti dana, u vidicima te prirodnoj cvjetnoj aromaterapiji. Jedna je skupina prošla slikoviti vrh istoimenog prirodnog rezervata Babin zub, stjenoviti vrh na 1780 mnv, na koji se nastavljaju skijaške staze. Vrh je zanimljiv i zbog svog slikovitog naziva koji je bio inspiracija za mnoge priče u kojima je centralni lik starica koja je ostala bez zuba zato što Turcima nije odala hajdučke tajne.  Za Midžor je bilo potrebno 16 km u nogama i preko 800 visinskih metara.

Titov vrh, najviši vrh Šar planine

Nakon Stare planine preselili su se u Makedoniju, najprije obišli Skopje i poznati kanjon Matku, a zatim nastavili prema Šar planini, točnije Popovoj Šapki,  poznatom skijalištu, 20-ak km udaljenom od Tetova. Taj ski centar bio im je polazna točka za uspon na najviši vrh Šar planine – Titov vrh, visok 2747 m. Nepregledne travnate padine nudile su vidike na brojne okolne dvatisućake kojih je u tom području 30-ak. Vrh nije tehnički zahtjevan, ali je trebala dobra kondicija kako bi 24 km i oko 1500 visinskih metara mogli savladati.

Za Golemi Korab trebat će im druga prilika

Nakon uspješnog uspona premjestili su se u Trnovu koje se nalazi u Nacionalnom parku Mavrovo. Usput su obišli manastir Sveti Jovan Bigorski i samo Mavrovsko jezero. Nažalost, uspon na najviši vrh Makedonije Golemi Korab trebali su otkazati zbog loše vremenske prognoze i nestabilnih frontalnih poremećaja. Vrijeme su prikratili usponima do planinskih sela u okolici i upoznavanju tamošnje autohtone kulture.

Biljana platno beleše – Ohrid

Peti dan bio je rezerviran za turistički obilazak Ohrida i vožnju jezerom te premještanje u NP Pelister. Usput su razgledali Vevčanske izvore, najveće bogatstvo „Vevčanske Republike“. Odsjeli su u ski hotelu Molika na 1400 mnv koji im je bio polazna točka za vrh Pelister ili za okolne vidikovce.

Prtečkanje Pelistera u dva dana ili planinarenje okolnim vidikovcima ponad Bitole

Sljedeće jutro jedna je ekipa od 17 planinara krenuli na Pelister, 2601 mnv. Plan je bio doći na vrh, spustiti se na Veliko jezero do pl. doma te sljedeće jutro krenuti prema Prespanskom jezeru gdje će ih dočekati ostali planinari koji će vrijeme iskoristiti za laganije planinarenje, obilazak Bitole i kupanje na jezeru. Plan se i ostvario, a za samo prečkanje Pelistera trabalo je u dva dana proći 31 km i oko 1300 visinskih metara i toliko spuštanja.  Nakon dvodnevnog planinarenja, ugodno je bilo kupanje u Prespanskom jezeru s pogledom na Pelister ili na albanske i grčke planine.

Planinarski ture time su završile, ostvarili su 3/4 planiranih planinarskih vrhova što je izuzetno dobro jer su ostali vodiči pričali da do tog termina većinu vrhova ove godine nisu mogli voditi i  ostvariti zbog izuzetno nepogodnih vremenskih uvjeta.

Sandžak – ugodno iznenađenje

Pretposljednji dan preselili su se u Sandžak u Srbiju. Usput, u vožnji, uživali su u ljepotama Kopaonika, Zelengore te se smjestili u Sjenicu. Nažalost, kanjon Uvac nisu stigli razgledati pa su večer iskoristili za obilazak mjesta. Iznenadili su se važnim podacima o tom mjestu za koje većina nikad nije ni čula. Prvi su u Europi po najniže izmjerenoj temperaturi, – 39, treći u Europi po natalitetu te su se kandidirali za Ginessovu knjigu rekorda s najtežim konjem.  Sve su to zanimljivi štikleci koje ljudi pamte i koji im uz fantastično gostoprimstvo i prirodno bogatstvo vraća gosta natrag.

Drvengrad i Šarganska osmica za zadnji dan

Posljednji su dan otišli preko Zlatibora u Nacionalni park planine Tara, obišli Drvengrad Emira Kusturice te se provozali Šarganskom osmicom, vlakom koji vozi preko 10 mostova i vijadukata i 22 tunela na dužini od 9 km te savladava 300 visinskih metara. Vlak su nakon 2,5 sata vožnje zamijenili vožnjom prema Međimurju kamo su stigli oko pola noći.

Summary

I tako je brzo prošlo „potepanje“ po srpskim i makedonskim planinskim predjelima.  Vrijeme im je u većoj mjeri poslužilo, bilo je lakših i težih tura, smještaj je bio odličan, a hrana izuzetna. Neke su planirane turističke destinacije ostavljene za sljedeći put kao i Golemi Korab, ali su ostvarene neke neplanirane destinacije pa su svi sudionici izuzetno zadovoljni.

Nakon mnogobrojnih tura po okolnim državama, Srbija i Makedonija mnogima su bile neostvaren planinarski san… koji se s dobrom voljom, u dobrom društvu i ponešto truda uspješno ostvario. Vodiči Jovan, Goran  i Sonja uspješno su odradili svoj zadatak i tako ostalima omogućili da dožive pravu srpsko-makedonsku pustolovinu. (SV)

Čestitke svima!!!

GRADSKI KOTLIĆ – 2023.

U sklopu manifestacije “Ljeto uz Muru 2023″ u nedjelju 09. srpnja 2023. na terenima Športsko rekreacijskog centra “Zalešće” održalo se tradicionalno kuhanje jela “Gradski kotlići“. Ove godine na kotlićima  je sudjelovala 27 ekipa , a među njima i ekipa PD „Bundek“ pod vodstvom kuharice Ane. Nakon uspješne pripremne odlična maneštra je brzo nestala iz kotlića.

 

VELIKI DRGOMALJ-KAMENJAK, Gorski kotar, subota 15.7.2023.

Pozivamo Vas na planinarski izlet, na Veliki Drgomalj i Kamenjak u blizini Delnica.
Izlet je tehnički nezahtjevan, a  kondicijski srednje zahtjevan.
Hranu i piće ponijeti sa sobom.
Prijave su Online na www.bundek.hr do utorka 11.7. do kad se možete odjaviti ili pronaći zamjenu, u protivnom se plaća prijevoz. Ide se autobusom, a cijena je oko 27 €, (najmanje 35 prijavljenih).
Više informacija potražite na plakatu ili kontaktirajte vodiče: Zlatko Mihocek (091/755-2702) i Sonja Vršić (091/545-7377).

 

           

 

Info za Srbiju i Makedoniju

Krećemo u petak, 30. 6. 2023. iz Murskog Središća (ugibalište kraj bivše Autobusne stanice) u 20 sati, iz Čakovca (Euro-Unit) u 20.20 sati, iz Varaždina (autobusno ugibalište kraj Spara) u 20.40 sati.

Hitno, a najkasnije do srijede pošaljite Sonji (091/545-7377) putem  vibera, e-maila, SMS-a ili Messengera ili WhatsAppa sljedeće podatke (potreban dokument za granicu): ime i prezime, datum i mjesto rođenja, adresa, putni dokument, broj putnog dokumenta, do kada vrijedi i tko ga je izdao;(broj mobitela – za vodiča). Ako imate poseban režim prehrane (vege, vegan…), i to javite obavezno.

Ostatak novaca (450 €)  pokupit ćemo nakon hrvatsko-srpske granice.

U Srbiji i Makedoniji ćemo mijenjati eure (kolko će vam trebati za osobne potrebe).
Imamo polupansion (doručak i večeru), započinjemo s večerom, za sve ostalo se sami pobrinemo, možemo sa sobom ponijeti neke konzerve, a vjerojatno će biti prilike i na nekim mjestima nešto kupiti. Važno je što treba pripaziti na mobitele i mobilne podatke, budući da Srbija i Makedonija nisu u EU. Vjerujemo da ćemo u većini hotela imati wi-fi.

Uzmite kabanice i jakne, planine su visoke i izazovne, vremenske prilike raznovrsne.  Obavezno se hoda u dugim hlačama (zbog zmija) i sa štapovima.  Zaštita od sunca i kiše obavezna, ponesite 1 ručnik za rezervu, kupaći kostim. Ne zaboravite na lijekove koje koristite i na priručnu prvu pomoć. Javite se vodiču u slučaju nekih zdravstvenih problema. Oni koji prečkaju Pelister i jednu noć spavaju u planini, obavezno trebaju uzeti tanku vreću za spavanje (umjesto posteljine).

Info za prvi dan: Kad nas autobus doveze do doma – najprije idemo na turu, a nakon ture ćemo se smjestiti u dom. Znači treba se planinarski obući, pripremiti mali ruksak za 5-6 sati dugu turu, tako da ne gubimo vrijeme. Uzimamo samo ruksak, štapove i obuvamo gojzerice. Ostale stvari ostaju na autobusu do povratka s ture. Tada ćemo se smjestiti i imati večeru.

Ima nas 46 i dva vozača, imamo još dva mjesta. I to je velika grupa, planinari smo i moramo biti spremni za raznorazne izazove koje će nam tih 9 dana zajedništva donositi iz dana u dan. Molimo vas za toleranciju, strpljenje, pozitivu – jer kako ćemo si sami kreirati i stvarati, tako će nam i biti. Nadamo se da će nam vrijeme poslužiti, da ćemo sve zacrtano realizirati i da ćemo se, na zadovoljstvo sviju, kući se vratiti prepuni lijepih uspomena. Sretno nam bilo!!!

Sa sobom ponesite osobne dokumente, planinsku iskaznicu i zdravstvenu iskaznicu.

Murska alka i Gradski kotlići, prijavite se za Bundekovu ekipu

U sklopu LJeta uz Muru u M. Središću održat će se Murska alka, 1. 7. 2023. s početkom u 17 sati na Šetnici svete Barbare, a u nedjelju 9. 7. 2023. na Zalešću u prijepodnevnim satima održat će se tradicionalna kulinarska manifestacija Gradski kotlići. Molimo sve zainteresirane da se što prije, a najkasnije do srijede 27. 6. prijave – za Mursku alku potrebno je 5 članova, vođa ekipe bio bi Renato Pahor. Njemu se prijavite na mob. 098/555609, a za Gradski kotlić javite se Sonji: 091/5457377. Molimo što prije! Hvala!

Premužićka na jesen, uskoro info za planinarenje Srbija – Makedonija

Zbog problema s prijevozom i smještajem, Premužićevu stazu ćemo prolongirati za jesen. Uskoro, točnije u petak 30. 6. 2023. u večernjim satima odlazimo prema Makedoniji. Početkom idućeg tjedna ćemo vas informirati o točnom vremenu odlaska i ostalim važnim pojedinostima. Imamo jedno mjesto slobodno tako da, ukoliko netko želi, može se još prijaviti.

Još jednom evo privitka s okvirnim programom.

Izlet u Nassfeld 17.6. prolongira se za 2. 7., evo prijedloga kako iskoristiti taj vikend

Planinarska tura s alternativama u predivan Nassfeld koja bi trebala biti 17.6. prebacuje se na nedjelju 2. 7. zbog nemogućnosti vodiča.  Evo prijedloga: https://www.zagreb-matica.hr/images/2023/razno/18062023-gpp-pohod.pdf  

PD Medvednica: https://pdmedvednica.hr/2023/05/06/dedin-pohod-17-6-2023/

Ili doći i podržati Bundekovu ekipu u Pince Marofu, blizu M. Srdišća i Lendave, koja će na Mineštrijadi kuhati kotlić. Više o tome još će biti objavljeno kad dobijemo podrobnije informacije.

 

Susret OSI na Cesargradskoj gori

 3.6. 2023. s 60-tak planinara, uglavnom iz kontinentalne Hrvatske, lijepo smo se družili u Hrvatskom zagorju na Cesargradskoj gori u organizaciji HPD Cesargrad Klanjec. Izlet osoba s invaliditetom Pruži mi ruku po prvi put je imao međunarodni karakter.
Ujutro nas je došao pozdraviti g. Željko Kolar, župan Krapinsko-zagorske županije, iz Slovenije su došli prijatelji iz inPlaninec – odbor Planinske zveze Slovenije za planinstvo invalidov in oseb s posebnimi potrebami, Udruga osoba s invaliditetom Krapinsko-zagorske županije, Pl.društvo slijepih Prijatelji planina, HPD Belecgrad – Belec, HPD Željezničar – Zagreb, HPD Zagreb-Matica i nas petero iz PD Bundek.
Hvala domaćinima HPD Cesargrad Klanjec, predsjednici Sanji, vodičima i planinarima na odličnoj organizaciji.
Čestitke našem Mladenu i Dejanu, hvala Zlatku Mihoceku na motivaciji i vođenju!

VELEBIT – STAP, 10.-11.06.2023.

VELEBIT – STAP, 10-11.06.2023. godine

Pozivamo Vas na još jedan atraktivan planinarski izlet na Velebit – Stap. Izlet je zahtjevan zbog mjestimičnih penjanja po stijenama i dužih tura.

Spavanje je predviđeno u skloništu, poznatoj „Tatekovoj kolibi“, ali je radi moguće popunjenosti skloništa potrebno ponijeti i šatore, što je naravno slučaj i sa hranom i pićem.

Prijave su Online na www.bundek.hr, do četvrtka 08.06.2023. godine, ide se autima (do 12 sudionika) a cijena je oko 40 €, ovisno o broju prijavljenih, a vozači ne plaćaju. Više informacija potražite na plakatu ili kontaktirajte vodiča: Kruno Petričević (098/828-809).

 

                  

 

KANJON KRUPE I KUDIN MOST, 4.6.2023.

KANJON KRUPE I KUDIN MOST, 4.6.2023.

Pozivamo Vas na planinarski izlet, na rijeku Krupu, njeno ušće u Zrmanju i Kudin most.
Izlet nije tehnički ni kondicijski zahtjevan.
Hranu i piće ponijeti sa sobom.
Prijave su Online na www.bundek.hr do četvrtka 1.6. do kad se možete odjaviti ili pronaći zamjenu, u protivnom se plaća prijevoz. Ide se autobusom, a cijena je oko 35 €, ovisno o broju prijavljenih.
Više informacija potražite na plakatu ili kontaktirajte vodiče: Kruno Petričević (098/828-809) i Ivanka Hrešć (097/640-0997)

 

           

 

Info za Lastovo

Na Lastovo krećemo u subotu 27. 5. 2023. u 4.45 sati iz Murskog Središća (ugibalište kraj stare Autobusne stanice), u 5.00 sati iz Čakovca (Euro-Unit), u 5.15 iz VŽ (ugibalište Spar) te u 5.45 Novi Marof (MiP, bivši Trgonom); moguća mala vremenska odstupanja.

Raspoređeni smo u dva autobusa, napravljena je lista za svaki autobus. Jedan autobus dolazi u Mursko Središće, a drugi direktno u Čakovec. Molimo putnike da se pridržavaju redoslijeda sjedenja (prema broju sjedala). U 15 sati imamo trajekt koji je rezerviran i plaćen. Po putu će biti barem 3 stajanja za kavu i nuždu, a u slučaju da će biti vremena u Splitu, prošetat ćemo rivom.

Rooming lista poslana je hotel, nadamo se da će sve biti pripremljeno. Trajekt vozi skoro pet sati, uzmite si nešto za čitanje, igre, karte, može i hranu i piće (na trajektu je dosta skupo), a imat ćemo puno vremena.

Čim se smjestimo u hotel, idemo na večeru. Večera je obično izbor dva jela, mesno i riblje. Doručak je švedski stol.

Za planinarenje kroz dan možete si uzeti od kuće neke konzerve ili što volite jesti (ako vam je potrebno), ali imat ćemo priliku svaki dan autobusom stati u trgovini- normalne su cijene; pa se opskrbiti hranom ili pićem.  Bit će vremena i za kupanje pa ne zaboravite kupaći kostim.

Nakon večere imat ćemo kraći sastanak (jer smo tada svi na okupu) i dogovoriti organizaciju sljedećeg dana i planinarske ture.

U sobama imamo klimu, mali frižider, fen…

Dogovoreni novac za hotelski smještaj i boravišnu taksu (108 €) pokupit ćemo na autobusu pa pripremite i sitni novac.

Ako ima kakvih pitanja, javite se Sonji (091/545-7377), vodiču u autobusu iz M. Središća, ili Mladenu (098768413), vodiču u autobusu iz Čakovca.

Nadamo se lijepom vremenu kako bismo mogli uživati u predivnim lastovskim motivima!

Pregledajte liste, ako ima kakvih pogrešaka (a lako je moguće jer je grupa velika), javite se Sonji. Vodiči su planinarski, nisu turistički pa uvažavajte etiku planinarskih druženja.

Sa sobom obavezno ponesite osobnu, zdravstvenu i planinarsku iskaznicu.

Veselimo se skorašnjem druženju na predivnom Lastovu!!!

Stigli flis setovi

Danas, u petak 19. 5. 2023., možete od 18.45 do 20 sati podići flis set koji ste naručili i platili. Dežuramo pa se možete učlaniti, ako još netko nije ili kupiti dnevnike… U slučaju da ne možete danas, javite se tajniku Damiru ili  Sonji za daljnje dogovore.

Pozivnice susjednih društava

21.5. 2023. PD Belecgrad slavi 25 godina Društva, ako je netko zainteresiran – javiti se Sonji.

28.5. 2023. PD Vrapče poziva na Pohod zapadnom Medvednicom

3. 6. 2023. HPD MIV poziva na Dan planinara MIV-a (Ham Pokojec)

17.6. 2023. PD Medvednica poziva na Dedin pohod (Medvednica)

17.6. 2023. sudjelujemo u kuhanju na Mineštrijadi u Pince Marofu (SLO)

18. 6. 2023. PK Ivanec poziva na 13. pohod Tragom vitezova ivanovaca

Pregledajte si datume, neki su rezervirani za naše izlete, ali društva su nam poslala pozivnice pa u slučaju da je netko zainteresiran, sve informacije može si pronaći na njihovim stranicama.

 

 

 

Bundeki na Svilaji, ferati Čikoli i Tulovim gredama 6.- 7. 5. 2023.

Iako se činilo da je radi mehaničkih poteškoća (najprije kombi, a ubrzo i jedan auto) izlet predodređen da ne uspije, ipak je na kraju sve dobro završilo, planiranu turu je pohodilo devetoro Bundekovaca i svi su se složili da je ovo bio odličan izlet za sjećanje.
Vrijeme je bilo vrhunsko, za poželjeti, ista je takva bila i ekipa hodača.
U subotu ujutro iz Murskog Središća, krenuli smo prema PD Orlove stine. Nakon 5-6 sati vožnje s peripetijama, stigli smo u dom, na brzinu ostavili stvari i krenuli prema vrhu Svilaje, kružnom stazom preko Badnji uz povratak  Šumskim putem. Staza nije bila teška za hodanje, izmjenjivali su  se različiti tereni a na vrhu su nas dočekali prekrasni pogledi i naravno kavica koju nam je skuhao naš Torpedo. Po povratku smo obišli i vidikovac Orlove stine, te se nakratko susreli s mladim poskokićem (kojeg srećom, od brzine kojom je projurio pored nas, nismo niti stigli pravo primijetiti).
Iduće jutro spakirali smo stvari i krenuli prema Čikoli, gdje smo penjući feratu kružno obišli kanjon Čikole i pri tome bili nagrađeni šumom vode i predivnim fotkama.
Za kraj, po povratku kući, Majstorskom smo se cestom dovezli do početne točke na stazi do Tulovih greda. Svi oni koji su već obišli ovaj vrh, a pogotovo oni koji nisu, ostali su bez daha od veličanstvenosti i neobičnosti koja krasi Tulove grede. Uz red hodanja, red penjanja, red slikanja pratilo nas je puno smijeha i veselja.
U kasnim nedjeljnim noćnim satima, uz kišu koja nas je pratila po putu, vratili smo se kući prepuna srca.
Vodičku ekipu činili su: Sunčana Glavina i Romeo Kanižaj.

 

VELEBIT-DABARSKI KUKOVI 2023.

VELEBIT – DABARSKI KUKOVI 20.-21.05.2023.

Pozivamo Vas na atraktivan planinarski izlet u srce Velebita – na Dabarske kukove. Izlet je zahtjevan zbog mjestimičnih penjanja po stijenama i dužih tura.

Spavanje će vjerojatno biti u šatorima (zbog popunjenosti domova u blizini), pa ih je potrebno ponijeti, što je slučaj i sa hranom i pićem. Mogući međusobni dogovor o rasporedu u šatorima.

Prijave su Online na www.bundek.hr, ide se autima (do 16 sudionika) a cijena je oko 35 €, ovisno o broju prijavljenih. Više informacija potražite na plakatu ili kontaktirajte vodiče: Kruno Petričević (098/828-809), Zlatko Mihocek (091/755-2702).

 

                   

 

Ftičeki iz Belice na Sljemenu

6. 5. 2023. s Planinarskom sekcijom Ftičeki iz OŠ Belica bili smo na Sljemenu.
Preko Bikčevićeve staze, Njivica i Puntjarke, crkve Kraljice Hrvata, skijališta do vrha; neki se liftom vozili do vidikovca na TV tornju (otvoreno od četvrtka), a zatim se svi zajedno po prvi put novom Sljemenskom žičarom spustili… Čestitke “Ftičekima”, njihovim učiteljicama, voditeljici Ivani Pavlic te roditeljima koji su bili zajedno s nama. Vodičku ekipu činili su: Sonja, Josip, Ivanka, Zoran, Dražen te kao potpora: Jasna i Edo. Bravo za sve!!!
Foto: Edo i Draš

Bundeki na Pagu, 29.4. – 1.5.2023.

Bundeki su posjetili najzanimljivije po našem najspecifičnijem otoku.
84 (+4) člana je prošlo i posjetilo više destinacija; vrh otoka Sv. Vid, stazu “Life on Mars” (5 članova prošlo i ferratu), Lunjski maslinik, grad Pag, a na povratku doma i križni put iznad Posedarja te izletište kod Lovinca u Lici.
Uz odlično vrijeme i pomalo “hladno” kupanje u lijepom kampu, bio je to vikend za pamćenje. (Kruno i Josip)

 

Bojan u ulozi vodiča i djeda u Trećoj osnovnoj školi Čakovec

U III. osnovnoj školi Čakovec, točnije u 3. b razredu,  gostovao je 2. 5. 2023. naš vodič iz „Lončeki“ Bojan Barić, u ulozi predstavnika PD Bundek, ali i u ulozi djeda učenice Elene Barić. Predstavio je planinarenje kao jedan zdrav suživot s prirodom, ali im je pokazao i planinarsku opremu. Boravak u prirodi uvijek je odlična ideja, a nadamo se da je i učenicima 3. b razreda samo predstavljanje planinarenja namamilo osmijeh na lice…  a možda i poticaj za koju zajedničku šetnju.

 

S Cipelcugom: Dva jezera, Graffiti ranč Legrad, 30. 4. 2023.

Za nedjelju 30. travnja pripremamo dvostruki program: najprije pohod oko jezera Jegeniš i Šoderica kod Đelekovca (cca 13 km), a nakon toga obilazak Graffiti ranča u Legradu…
Polazak iz Čakovca (parkiralište kod Vajde) je u 8 sati, početak hodanja oko 9 iz Đelekovca.
Hranu i piće nosimo u ruksaku.
Prijaviti se treba najkasnije do četvrka na večer u komentaru, da možemo organizirati prijevoz (idemo osobnim automobilima).

PRVI MAJ NA PAGU, dodatni info

U ranoj predsezoni i s već dignutim cijenama  teško je organizirati izlet, a posebno za veću grupu.

No uspjeli smo riješiti razne probleme, a nešto će se rješavati u toku…

Donosimo neke nove detalje.

  • Na Pag se ide s DVA BUSA (ukupno 98 mjesta) – ima još mjesta!
  • Novce za smještaj (30 €) najvjerojatnije ćemo pokupiti na busu, pa ih imajte pripremljene.
  • Imajte i nešto sitnog za maslinik (3€).
  • 1.DAN: Zamijenili smo program pa se prvi dan ide na vrh i maslinik. Tu je moguća i teža varijanta, 5 km po putu pa strmi uspon na vrh. Imajte spreman ruksak za tu turu da po dolasku u kamp krenemo što prije.
  • 2.DAN idemo na “Life on Mars”. I tu je moguća teža varijanta – ferata koja je vodoravna i duga samo 100m, ali jako teška (previs, nezgodno postavljena sajla). Pravila obično nalažu opremu (ferata set), ali stajališta su 1-2 m iznad vode koja je duboka do 1,5m, možda bi najviše pomogao paničar…
  • 3.DAN: Prema planu, moguć ručak na izletištu – dva menija i dva deserta po (za nas) sniženim cijenama.

Prvi dan restoran ne radi pa pripremite prehranu iz ruksaka, a u kampu radi market i kućice imaju kuhinje, ima puno roštilja…

Drugi dan su mogući doručak i večera te treći dan doručak.

Možda će još raditi i pizzerija, ali zasad to nismo mogli saznati.

Tko želi ići na doručak u restoran, koji je u 8 sati, neka bude brz da se 2. i 3. dan mogli sastati u 8:45 i krenuti na turu.

Večera je drugi dan također moguća  jer smo najavljeni za nju i doručke.

Zbog organizacije promislite prije, odmah ujutro ćemo na autobusu pitati:

  1. Tko želi prvi dan na teži uspon na vrh?
  2. Tko želi drugi dan na feratu?
  3. Tko želi na povratku ručati:

gulaš – 9 €

roštilj + prilog – 9 €

palačinke – 2 €

njoki sa šljivama – 2 €

Oprema: obavezne gojzerice, zaštite od sunca, dosta vode…

Prognoze zasad najavljuju dobro vrijeme, posebno za hodanje, hrabrima i za kupanje.

Plaža je lijepa, duga, bit će slobodnog vremena…

Pag je vrlo atraktivan, ture nisu teške, kamp i smještaj su lijepi…

Pridružite se, IMA  JOŠ MJESTA !

Vaši vodiči: Kruno i Josip

Otvorenje poučne staze “Čovjek i rijeka”, utorak 18. 4. 2023. u 11 sati u Križovcu

Dana 18. travnja 2001. godine, Skupština Međimurske županije proglasila je zaštićenim Značajni krajobraz rijeke Mure čime počinje moderna era zaštite prirode u Međimurju. Taj dan obilježava se kao Međimurski dan rijeke Mure.

JU Međimurska priroda u sklopu obilježavanja 30 godina Međimurske županije uključila se nizom programa, a u sklopu akcija na otvorenom zanimljivo je otvorenje poučne staze “Čovjek i rijeka” koja će voditi posjetitelje u prošlost kada je uz rijeku Muru pasla stoka te se vadio ugljen. Kroz laganu šetnju od Centra za posjetitelje „Med dvemi vodami“ u Križovcu do rijeke Mure obilazit će se deset postaja, a moći će se  istražiti u kakvom su odnosu čovjek i rijeka te se upoznati sa sadašnjim i prošlim uslugama ekosustava.

Autorica staze je Mateja Horvat iz Čakovca, a staza je osmišljena u sklopu njenog diplomskog rada obranjenog u veljači 2023. godine pri Geografskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pod mentorstvom prof. dr. sc. Nenada Buzjaka i dr. sc. Mihaele Mesarić.

Svečanost otvorenja poučne staze „Čovjek i rijeka“ održat će se u utorak 18. travnja 2023. godine u Križovcu na Trgu međimurske prirode 1 s početkom u 11 sati. Program je organiziran povodom Međimurskog dana rijeke Mure i druge obljetnice proglašenja zaštite Značajnog krajobraza rijeke Mure (18. travnja 2001.), a domaćin je Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode.

 

Bundeki u Fužinama, 10. 4. 2023.

Bundeki su iskoristili lijep Uskršnji ponedjeljak  na obiteljskom izletu, propješačivši Fužine i razgledavši špilju Vrelo. Sveukupno preko 10 km (3,5 – 4 sata) laganog hoda s odmorima po potrebi. 36 planinara hodalo je uz jezero Bajer, preko brane na jezeru Lepenica, kroz naselje Vrelo te do špilje Vrelo i vratili  se suprotnom obalom Bajera natrag u centar Fužina. (ABM)

Info za Makedoniju i Srbiju

Napravljena je konačna lista, akontacija je plaćena; ima nas 48 osoba; dodatno ste prijavili pa smo evidentirali odlazak na Korab i Pelister. Ako imate neki poseban režim prehrane, javite što prije Sonji (091/545-7377). U slučaju da otkažete iz bilo kakvih razloga, samostalno si nalazite zamjenu ili plaćate prijevoz i 50% smještaja s PP. Samostalno istražite na webu područja koja ćemo pohoditi, vjerujemo da ćemo se svi skupa vratiti s puta zadovoljni i puni impresija. Kako će se približavati datum putovanja, bit će i ostale podrobnije informacije.
Vaši vodiči

Viki i Stipe u Međimurju, 1. travnja 2023.

Danas je bio veliki dan za međimurske planinare, praznik za planinarsku dušu.
Mogli smo uživati u predivnom prijateljstvu slovensko-hrvatskog alpskog tandema Vikija Grošelja i Stipe Božića. Izložbu o njihovim susretima, usponima, doživljajima postavila je ekipa iz Planinskog muzeja iz Mojstrane na čelu s autoricom Sašom Mesec, a zidove Scheierice ispunile su fotografije Bademe Križnik, poznate međimurske “himalajke”. Ona je zajedno s Krunom Vargom zaslužna što je legendarni dvojac došao u naše Međimurje. Hvala im na tome, a hvala i županu Matiji
Posavcu koji je podržao njihovu ideju i omogućio realizaciju.
Susret je uveličao nepalski konzul iz Ljubljane Aswin Schresta i Mario Celinić (popeo najviše vrhove svih kontinenata), a promenjivo vrijeme svojim je dolaskom najavio i Zoran Vakula. Nakon otvorenja izložbe Stipe i Viki su nas u svom predavanju odveli na fantastično putovanje kroz 50-godišnji vremeplov njihovog penjačkog prijateljstva. Od prvih vojničkih uspona pa sve do današnjeg susreta na kojem su se vrhunski nadopunjavali svatko od nas mogao je osjetiti njihovu zajedničku snagu, jedinstvenu i najdugotrajniju u penjačkom svijetu.
Vjerujem da su naša planinarska srca ispunjena, a izložba neka iz najsjevernijeg kraja Hrvatske krene na putovanje. Vrijedi je pogledati! Nama Međimurcima bila je iznimna čast svjedočiti fantastičnom prijateljstvu koje su danas Viki i Stipe podijelili s nama. Hvala Stipe, hvala Viki! Hvala i svima koji su svojim dolaskom obogatili ovaj susret!

PAG 29.04.-01.05.2023.

Pozivamo vas na trodnevni planinarski izlet na otok Pag, od 29.4. – 1.5. 2023. godine. Ture su tehnički i kondicijski lagane, sa težim opcijama za zahtjevnije. Prijave se primaju do petka  21.4. Do tada se možete i odjaviti od izleta. Nakon toga odjave su moguće samo ako postoji lista čekanja, u protivnom morate sami pronaći zamjenu ili platiti prijevoz. Slanjem ove prijave prihvaćate uvjete navedene u opisu izleta. Udio donacije za prijevoz autobusom je oko 45 €, zavisno od popunjenosti (ima 49 mjesta), a u slučaju dovoljnog interesa idu dva busa (98 mjesta).

Smještaj je u kampu, kućicama, koje imaju po dvije sobe (po 2 osobe), kupaonice, kuhinje i jednu dnevnu sobu, a raspored po kućicama je po dogovoru. Ako se 4 osobe dogovore o zajedničkom smještaju – porukom javiti imena i prezimena vodiču Kruni.

Smještaj i pristojbe plaćaju se u kampu, maslinik na ulazu, a prijevoz na busu u povratku.
Hranu i piće uzeti sa sobom, barem za prvi dan. Također, imajte spreman ruksak za turu prvog dana. Rute su kamenjar i gotovo da nemaju vegetacije, pa je potrebno ponijeti zaštitu od sunca i veće količine vode!
Više informacija potražite na plakatu ili kontaktirajte vodiče: Kruno Petričević (098/828-809) i Josip Hrešć (098/502-462)

U slučaju lošeg vremena izlet se NE OTKAZUJE!
           

Nabava flis setova – cijena 40 €

Do 15. travnja možete naručiti flis set (flis jakna, prsluk, kapa, pamučna majica s logom društva), odlučili smo se za tri boje, svjetlo ili tamno plava i crvena boja. Prsluk je univerzalni (muško-žensko), a jakna i pamučna majica ima posebno muško i žensko. Bilo bi dobro isprobati u prostoriji društva pa svi koji žele mogu doći, isprobati veličinu, odlučiti se za boju i uplatiti. Nakon 15. travnja naručujemo točno prema vašim narudžbama. Dežuramo i dalje četvrtkom od 17 do 19 sati.  Na slici su boje koje možete odabrati.

Nagrađivanje runolistima za aktivnosti u 2022. godini + 25. Vincekov pohod

Pozivamo sve članove Društva koji su aktivno sudjelovali u radu i pomagali u raznim aktivnostima  tijekom 2022. godine, kao i u organizaciji 25. Vincekovog pohoda, da ispune online obrazac za nagrađivanje runolistima. Svaki član vodi svoju evidenciju i prema popisu Povjerenstva za nagrađivanje ispunjava online obrazac, koji treba biti popunjen do 31. ožujka 2023. godine. Povjerenstvo će pregledati obrasce i donijeti konačnu odluku o nagrađivanju te odrediti vrijednost runolista u skladu sa financijskim mogućnostima društva. Runolisti će se moći realizirati u tekućoj 2023. godini kod izleta i pohoda (kod plaćanja autobusa ili kombija) ili nabave majica i ne mogu se prenositi na druge osobe. Svaki član mora obrazac popuniti samostalno do 31. ožujka 2023. godine.

Naknadne prijave neće se uvažavati!

Otok Lastovo: Hum, Sozanj, Jurjev vrh – 27. – 30. 5. 2023.

Pozivamo vas na planinarski pohod na otok Lastovo, od 27. – 30. 5. 2023. godine. Prijave se primaju do četvrtka, 1.4.2023. godine, a do tada je potrebno Sonji ili Damiru uplatiti 65 € udio dotacije za prijevoz, a eventualna razlika će se doplatiti na busu. Do tada se možete i odjaviti od izleta. Nakon toga odjave su moguće samo ako postoji lista čekanja, u protivnom si morate sami pronaći zamjenu ili platiti 50% iznosa ukupnih troškova kao da ste na izletu bili. Slanjem ove prijave prihvaćate udio dotacije i uvjete navedene u opisu izleta. Udio dotacije za prijevoz autobusom: 65 – 75 €, zavisno od popunjenosti (ima 98 mjesta). Za odjavu ili više informacija kontaktirajte vodiče: Sonja Vršić (091/545-7377) i Damir Haramina (099/888-0350). Više informacija potražite na plakatu. Napomena: Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na istom, da izletu pristupa na osobnu odgovornost te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča kao i svih epidemioloških mjera propisanih od strane nadležnih tijela. Vodič ima pravo izmjene programa izleta obzirom na objektivne okolnosti na terenu. Hvala na razumijevanju.

CIJENA HOTELA u dvokrevetnim sobama,  na bazi 3 polupansiona (s boravišnom taksom: 36 € x 3 = 108 € (plaćanje na busu)

100% za djecu od 0 do 12 godina uz 2 plaćajuće osobe u sobi.

50% za djecu od 12 do 16 godina uz 2 plaćajuće osobe u sobi.

30% za dijete od 2 do 12 godina na osnovnom ležaju uz 1 plaćajući.

Plaćanje: 108 € hotel na bazi 3 polupansiona (na busu)

Udio dotacije za prijevoz: 65 € – 75 € (ovisno o broju sudionika) (do 1. travnja uplata od 65 € Sonji ili Damiru).

Idemo s dva busa, 98 mjesta. Uplatom do 1. travnja osigurali ste svoje mjesto, naknadno odustajanje moguće u dogovoru s vodičem (ako ima na raspolaganju osobe u rezervi); inače si trebate sami naći zamjenu ili u protivnom plaćate 50% svih troškova.

Program puta:

  1. 5. (subota)

Polazak busa sa parkirališta Autobusne stajanke u MS,  vožnja do Splita. Dolazak u Split u podnevnim satima, kava na rivi, polazak trajekta za Ubli na Lastovu u 15:00. Vožnja trajektom traje 4,5 sati. Oko 20 sati dolazak u hotel Solitudo u mjestu Pasadur (2 km od luke Ubli). Smještaj u hotelu, večera.

28.5. (nedjelja)

Doručak, odlazak busom/pješice u 8:30 sati prema mjestu Lastovu, uspon na Sozanj 231 mnv (20 minuta), najatraktivniji vrh; nastavak vožnje do mjesta  Lastovo. Razgledavanje Lastova ( odlazak do Zaklopatnice). U popodnevnim satima odlazak na otok Prežba i Jurjev vrh ili kupanje. Ukupno  (4-5 sati laganog nezahtjevnog hoda).

29.5. (ponedjeljak)

Uspon na Hum, najviši vrh Lastova, nastavak do Skrivene Luke, odlazak do svjetionika Struge (1839. g.), jedan od najstarijih svjetionika na Jadranu (oko 4-5 sati laganog nezahtjevnog hoda). Mogućnost usputnog kupanja. Povratak autobusom. Kupanje, večera.

30.5. (utorak)

Doručak, pakiranje, lagana kavica/ odlazak na Jurjev vrh, 164 mnv (Prežba) ako netko nije išao u nedjelju. Oko 12 sati odlazimo u Ubli na trajekt koji kreće u 13 sati za Split. Iz Splita krećemo oko 17 sati, duže stajanje kod Macole radi eventualne večere, dalje nastavak prema Međimurju kamo stižemo do 24 sata.

Lastovo u brojci 46

Za one koji vole i cijene netaknutu prirodu, kristalno čisto more, osamljene uvale, očaravajuće podmorje, a sve za potpun odmor duha i tijela – LASTOVO  je idealan izbor.  Lastovo je nevelik otok – brojnim uvalama  i poljima ukotvljenim među pitomim brdima. A gdje god dođete… na kraju svake ceste, staze ili puteljka, bez daha će vas ostaviti prelijepi vidici. Usput ćete neizostavno proći pokraj neke od 46 srednjevjekovnih crkvica. Oko samog Lastova nalazi se 46 otočića, a na samom otoku 46 crkvica i 46 polja.

Lastovo – otok kristalnih zvijezda (srce Jadrana, otok okružen čistim plavim morem, jedno od najmanje svjetlosno zagađenih mjesta na svijetu).

Maleni otok koji se kroz stoljeća srčano branio od svakog napadača. Često je mijenjao svoje ‘’gospodare’’, ali su sve te promjene ostavile bogato nasljeđe kulturnih znamenitosti. Neke od njih su: Lastovski statut iz 1310. godine, ‘’Lastovski poklad’’ – karneval stariji više od 500 godina koji je proglašen hrvatskim kulturnim nematerijalnim dobrom, te mnogobrojne crkve, od kojih je najstarija sačuvana crkvica sv. Luke iz 11.st. Mogu se pohvaliti i s ostacima starokršćanske bazilike u Ublima iz 6.st. koja svjedoči o davnoj naseljenosti tog mjesta.

Lastovo pripada skupini južnodalmatinskih otoka, a otočnu skupinu sačinjavaju najveći matični otok Lastovo, te niz otoka, otočića i hridi. Otok je udaljen 99 km od Dubrovnika, 57 km od Visa, 31 km od Mljeta, a od najbližeg otoka Korčule odvaja ga Lastovski kanal širine 13 do 20 km. Otok je dug oko 10 km, a širok 5,8 km. Površina otoka je 41 km2. Obala je duga 49 km. Oko otoka Lastova se nalazi 46 otočića i hridi. Sam otok Lastovo je najveći otok u Lastovskom arhipelagu, koje se grana prema sjeveroistoku prema otočićima Lastovnjacima i Vrhovnjacima. Lastovo je najšumovitiji hrvatski otok s više od 70 % šumovite površine. Godine 2007. Lastovo je proglašeno Parkom prirode. Proteže se u smjeru istok–zapad, dug je 9,8 km, širok do 5,8 km i visok 417 m (Hum). Obala je duga 49,0 km. Upravnom podjelom pripada Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Najveće mjesto na Lastovu je istoimeno naselje Lastovo.

Osim prirodnog i kulturnog bogatstva, očekuje vas i raznolika gastronomska ponuda – od srdjela na ražnju, čumula, brodeta, i ‘’lonza’’ do krokanta i biškota, a sve to uz čašu domaćeg vina i rakije.

Sozanj (231 m) je najatraktivniji vrh na Lastovu zbog vidika na Palagružu,Vis, Korčulu, Mljet… Vrh je na sjevernoj strani otoka, zašiljena kamenita glavica, neposredno iznad mora. Na vrhu je vatrogasna promatračnica. Kontrolna točka HPO.

Hum (417 m) je najviši vrh Lastova. Na vrhu se nalazi vojarna i kapela Sv. Jurja iz 15. stoljeća. Zbog višegodišnje prisutnosti vojske nije uvršten u HPO. Vrh je označen geodetskim stupom s natpisnom pločom. Na vrhu je žig.

Jurjev vrh (162 m), najviši vrh otoka Prežbe; nudi poglede prema drugim otocima arhipelaga (Mrčara, Vlašnik i Bratin) te na sam otok Lastovo.

Obići ćemo mjesta: PASADUR –  SKRIVENU LUKU – LASTOVO – UBLI –  ZAKLOPATICU… a usput uživati  u opojnim mirisima mediteranskog raslinja: metvice, ružmarina, kadulje, lovora, gospine trave,; uživati u pogledima na fumare, sulare, skalinade…

Mjesto Lastovo staro je srednjovjekovno naselje amfiteatralnog oblika s dugom i zanimljivom poviješću. Jedino je naselje na otoku koje se ne nalazi neposredno uz more. Okruženo je brdima, a na svakom od njih je vidikovac s kojeg se pruža pogled na mjesto i okolna polja. Obiteljske kuće iz 15. i 16. stoljeća krase lastovski “sulari” (terase) i bogato ukrašeni “fumari” (dimnjaci) koji su postali zaštitni znak Lastova. Lastovske skalinade (kamene stepenice) obavijaju staru jezgru oko crkve i šire se te obogaćuju poseban mediteranski ugođaj.

Legenda o tajni zašto na Lastovu nema zmija otrovnica

U vrijeme grčke kolonizacije naših krajeva, Grke su ugrožavali Iliri. U pomoć, nakon neuspjelih pregovora sa kraljicom Teutom, pozvali su tada rimske legije.

Kraljica Teuta, u strahu da će njezino kraljevstvo biti ugroženo i uništeno, skrila se na najjače ilirsko uporište na Jadranu – otok Lastovo. Iliri su poštovali kult zmije. Prilikom svojeg boravka na Lastovu, sve svoje magične moći koje su zmije u sebi krile, a predstavljale su plodnost  i zaštitu, prenijele su otoku Lastovu. Tolika je bila ljubav i zahvalnost zmija da su svu snagu prenijele ovom otoku i ostale bez trunke otrova.