Bundekov izlet 9. svibnja 2021. ispao je pun pogodak!
Predivan dan, mistično proljetno buđenje s izmaglicom ponad brzaka i slapova, bujno zelenilo i bogata vegetacija iz koraka u korak oduzimali su nam dah i nikoga od nas pedesetak nisu ostavili ravnodušnim. Na samom startu dočekala nas je ekipa iz PU „Gojzerica“ na čelu s Renatom Percom, predsjednikom, koji je s nama išao sve do Kotli, a ostala pulska ekipa tamo nas je dočekala.
Pješačenje smo započeli na parkiralištu kod Istarskog vodovoda, odnosno kod mosta na rijeci Mirni i nastavili uzvodno uz rijeku, do kanjona i izvora Tombasin gdje je start staze. U blizini ovog izvora potok Draga utječe u Mirnu. Put dalje vodi do Komarovog mosta gdje je prijelaz preko pritoke Draga. Prvi slap je Zagon, drugi Bačva. Slap Bačva je 8,8 metara visine i 5,8 širine i stvara jezerce nešto manje od prvog. U blizini su i ulazi u rudarska okna rudnika ispod Selca, iz kojih se kratko, sredinom 19. stoljeća, vadio kameni ugljen. Lagano smo se uspinjali jer je u tom dijelu staza najzahtjevnija, a bilo nas je dosta i trebali smo čuvati jedni druge. Uskoro smo naišli na raskršće te skrenuli lijevo spuštajući se do Zeleno – plavog jezera. Ispod stijena, nakratko se zaljuljavši na improviziranoj ljuljački, krenuli smo prema trećem, ujedno i najvišem slapu – Veloj Peći. Visok je čak 26,5 metara, a širok 5,6 metara. Ponad vodotoka mnogi su se zaljuljali na spuštenom užetu i tako doživjeli bliskiji susret sa slapom. Između trećeg i četvrtog slapa, Vele i Male peći, najstrmiji je uspon ove kružne staze, no dobro osiguran čeličnim sajlama. S vrha stijene nazvane Greben, na 190 metara nadmorske visine, prekrasan je pogled na starogradsku jezgru Buzeta pa su fotoaparati i mobiteli bili stalno zaposleni.
Četvrti slap Mala peć i tamošnje jezerce omiljeno je kupalište, ali mi, nažalost, ovaj put to nismo mogli iskoristiti, što zbog nedostatka vremena, ali i zbog nagle povišene temperature koje nas je nakon odurnih kišnih dana i hladnoće ugodno iznenadila. Put nas je dalje vodio do još jedne atrakcije, Napoleonovog mosta. Uz napuštena sela Glistonija i Šćaveti pa preko Kuhari, predivnim šumarcima iz kojih su provirivale orhideje spustili smo se u selo Kotli koje je dobilo ime po vodom oblikovanim, kotlastim udubinama u kamenoj stijeni riječnog korita. Na toj lokaciji peti je slap. Prava je atrakcija i tamošnja vodenica „malin od Šampatića“ priljubljen uz kamenu stijenu. Tu smo sat vremena odmarali, neki namačući noge u „kotlima“, neki u hladovini, a neki naprosto fotografirajući i nastojeći zabilježiti predivne motive. Imali smo priliku vidjeti zabavne oldtimer igrače picigina. Oko 13.30 krenuli smo natrag prema Tombasinu. U tom povratnom dijelu kružne staze koja počinje i završava u Buzetu, još su dva slapa – slap Zelenščak i slap Grjok. Oduševljeni impresivnim vizurama obećajemo (Mladena držim za riječ) da ćemo doći i kraj jednog slapa prenoćiti u vrećama i uživati u njihovoj blizini i šumu.
Širokim šumskim putom s kamenim grbama spuštamo se u dolini u kojoj smo u tri navrata prelazili riječno korito Mirne. Neki gazeći bosi kako bi ohladili vruće noge iz gojzerica, a neki preskačući s kamena na kamen. Spustili smo se ispod sela Pengari i došli do početne pozicije i parkirališta Istarskog vodovoda. Zahvalili smo pulskoj ekipi na logistici, dogovorili neke nove susreta, a i mi smo se razišli s različitim ciljevima na putu do kuće, neki do obale mora, neki u Hum Alejom glagoljaša…
Nadam se da su vodene vratolomije i živopisni akvareli netaknute prirode Staze sedam slapova utkani u album uspomena koji ćemo što prije poželjeti ponovno prolistati ili iznova prošetati s nekom novom ekipom! SV
Fotke: Edo Lukman:Cipelcug
https://www.facebook.com/sonja.vrsic/posts/4297033833639921